VERGETEN ERFGOED tot Duitsland. Na de val van Frankrijk in 1940 is dit al onderkend, maar het duurde tot september 1943 voordat een groep militaire specialisten de opdracht kreeg om uit te zoeken hoe ze het gat in de verdediging konden sluiten. De groep specialisten werkte vanuit Bad Bentheim. Elke dag trokken zij in kleine groepen door de grensstreek tussen Millingen en de Eemsmonding om een oplossing te vinden. In oktober 1943 presenteerden ze het plan dat was gebaseerd op het gebruik van waterwegen als natuurlijke hindernissen, met verdedigingswerken rond de rivierovergangen. VERDEDIGING RONDOM ZUTPHEN De linie met de weinig fantasievolle naam 'verlenging van de Westwall' begon aan de IJssel bij Westervoort en volgde de rivier tot Zwolle. Vandaar verliep de linie via Meppel naar Assen en Groningen om bij Delfzijl aan de Eemsmonding te eindigen. Dit plan werd geaccepteerd en op kleine schaal begon de bouw van veldversterkingen. Vanaf februari 1944 werd de bouw georganiseerd door de Oberfeldkommandant van Arnhem, die lokale arbeidskrachten inhuurde. De bouw werd kleinschalig opgepakt omdat alle aandacht op de kust was gericht. Daar werd de Atlantikwall gebouwd als verdedigingslinie tegen een geallieerde aanval vanuit zee. De Atlantikwall met haar achterliggende linies moest de aanval stoppen. Wanneer de vijand er in slaagde om door de linies te breken, dan zou de IJssel-Stellung de volgende stoplijn vormen. Dit betekende dat er rondom Zutphen verdedigingswerken werden aangelegd om de bruggen te kunnen verdedigen. Want die bruggen waren de enige vluchtroute voor terugtrekkende Duitse eenheden. OP BEVEL VAN HITLER In de eerste dagen van 1944 vond het Duitse opperbevel het tijd om de plannen voor de verdediging van het Rijk opnieuw tegen het licht te houden. Een kleine staf onder leiding van General Von Weikersthal kreeg de opdracht. Ze namen eerst het zojuist opgeleverde plan voor de verlenging van de Westwall onder de loep. In hun ogen was dit plan, zonder enige aanpassing, bruikbaar. Deze goedkeuring betekende evenwel nog niet dat er direct gegraven werd in Zutphen of elders langs de IJssel. Ook op 6 juni 1944, toen de geallieerde invasie een feit was, bleef het rustig. Pas op 30 augustus 1944 greep Hitler in met Führerbefehl 63. In dit bevel stond dat de bevolking zo snel mogelijk verdedigingswerken moest aanleggen om het Rijk te beschermen. De Reichskommissar Seyss- Inquart moest dit bevel in Nederland uitvoeren. De NSDAP zorgde voor arbeidskrachten en het bouwbedrijf van het Duitse leger, de Organisation Todt, zorgde voor de uitvoering. Onderzoeker Leo van Midden aan het werk

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 49