INTERVIEW JOODSE PATIËNTEN GEDEPORTEERD Vooruitlopend op die publicatie geeft hij alvast enkele cijfers: 'Er zijn tijdens de oorlog in totaal 847 patiënten in de klinieken in Zutphen en Warnsveld overleden door ziekte, zwakte, honger en oorlogsgeweld.' Onder de overledenen bevinden zich ook twintig Joodse patiënten, die in april 1943 vanuit beide 'gestichten' werden gedeporteerd naar Sobibor. Dat niet meer Joodse patiënten in het Oude en Nieuwe Gasthuis werden verpleegd, komt doordat er in Apeldoorn een aparte kliniek was voor psychiatrische patiënten van Joodse afkomst: Het Apeldoornsche Bosch. In januari 1943 werd die kliniek door de SS ontruimd en werden de 1250 patiënten en personeel per trein gedeporteerd naar Auschwitz, waar zij bij aankomst werden vermoord. Volgens Stienen was die deportatie vreemd genoeg nog geen signaal voor de artsen van de psychiatrische instellingen in de rest van het land om hun Joodse patiënten te ontslaan, zodat geprobeerd kon worden ze in veiligheid te brengen. 'Het besef dat ook patiënten in niet-Joodse instellingen een gruwelijk lot stond te wachten drong pas drie weken later door. Vanaf 7 februari 1943 stuurden de artsen hun Joodse patiënten weg om ze te redden van de vernietigingskampen. Alleen de zwaarste patiënten bleven achter, het was vanwege hun geestelijk gesteldheid niet verantwoord om ze te laten gaan. Een kleine groep van vijf bevond zich in Zutphen, waar de Duitse bezetter ze op 6 april kwam ophalen. De toenmalige directeur Van Bork weigerde zijn patiënten te laten gaan. "Je krijgt mijn Joodse patiënten niet mee", schijnt hij te hebben gezegd en dat had tot gevolg dat hijzelf werd gearresteerd en in Arnhem in de gevangenis werd vastgezet, terwijl de patiënten naar Westerbork werden gebracht. Vervolgens werd een compromis gesloten: de grotere groep van veertien Joodse patiënten in Warnsveld verhuisde op 8 april naar een 'Israëlitisch Noodhospitaal' in Zutphen, maar dat was een dekmantel. Op 9 april werd de groep alsnog op de trein naar Westerbork gezet.' OVERBEVOLKING EN HONGER In de laatste oorlogsjaren verslechterden de omstandigheden in beide klinieken in hoog tempo. Er was sprake van overbevolking. Binnen twee jaar waren 600 patiënten met verplegend personeel en artsen uit de kustgebieden naar het oosten gekomen. Toen het binnengesticht Links: Loopgraven langs het terrein van Het Groot Graffel. Rechts: Personeel van de geëvacueerde patiënten van andere instellingen met het wagentje waar het eten mee wordt rondgebracht.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 43