Het Oude en Nieuwe Gasthuis in 1945 met oorlogsschade aan de zijvleugel van het hoofdgebouw. De was wordt gedaan (zonder zeep) bij de pomp. opnam met Henk Mulder, een voormalige medewerker van Groot Graffel. 'Hij is de grootste kenner van de geschiedenis van Groot Graffel.' Een andere belangrijke bron van informatie was Cecile aan de Stegge, die jarenlang onderzoek deed naar het lot van psychiatrische patiënten tijdens de oorlog. Een lastige bijkomstigheid voor Stienen was dat alle medische dossiers van de patiënten in Zutphen en Warnsveld een paar jaar geleden zijn vernietigd. Hij liet zich echter niet ontmoedigen en speurde op zijn vrije avonden en in de weekenden onvermoeibaar door. ERBARMELIJKE OMSTANDIGHEDEN Uit de archieven die Stienen in het Erfgoedcentrum en in het Nationaal Archief vond, bleek dat de omstandigheden op beide locaties van de instelling gedurende de oorlogsjaren erbarmelijk waren. Tijdens een inspectie in 1941 was al gerapporteerd dat er sprake was van '19e -eeuwse toestanden'. De dertig vrouwen waren de eerste patiënten die in 1941 vanuit het westen van het land werden geëvacueerd naar Zutphen en Warnsveld. Die evacuatie was een gevolg van het besluit van de Duitse bezetter dat alle psychiatrische klinieken langs de kust ontruimd moesten worden om plaats te maken voor een verdedigingslinie - de Atlantikwall. De eerste evacuees waren patiënten van de zwaarste categorie en dat bleek al snel een te grote belasting voor de verpleging van Groot Graffel. Daarom werd de groep gesplitst en werden vijftien patiënten, onder wie de overgrootmoeder van Stienen, overgebracht naar het 'binnengesticht' in Zutphen. ZESHONDERD EVACUEES Ondertussen gingen de evacuaties door. Tijdens de eerste drie oorlogsjaren werden circa zeshonderd evacuees uit de kustgebieden ondergebracht in de klinieken in Zutphen en Warnsveld. In de patiëntenadministratie van het Oude en Nieuwe Gasthuis in het Erfgoedcentrum vond Stienen gegevens van overleden patiënten: de namen, datum van opname, hun beroep voordat zij werden opgenomen, etcetera. 'Honderden. Ik werd er niet vrolijk van', vertelt hij. Stienen mocht het archiefmateriaal wel bekijken, maar niet kopiëren, dus zat er niets anders op dan alle belangrijke gegevens over te typen op zijn laptop. Echt monnikenwerk, hij bracht veel vrije tijd door in de Zutphense archieven. Inmiddels is hij bezig met het uitwerken van de doodsoorzaken van de patiënten en verwacht hij zijn onderzoek binnen enkele maanden af te ronden en vervolgens te publiceren. 42

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 42