John Stienen Het onderwerp kwam eigenlijk bij toeval op zijn pad. Twee jaar geleden bezocht Stienen op 4 mei de Dodenherdenking in zijn woonplaats Den Haag. Bij thuiskomst dacht hij plotseling aan zijn overgrootmoeder die in 1944 in Zutphen was overleden. Het lot van zijn overgrootmoeder - haar naam was Sijke van Dokkum - hield hem eigenlijk al vanaf de jaren tachtig bezig. Stienen vroeg zich af waarom zij in Zutphen was overleden, ze was immers een Brabantse en had een groot gezin met acht kinderen. Hij had het ooit aan zijn oma gevraagd, maar zij wist van niets, het was alleen bekend dat haar schoonmoeder in een 'gesticht' was overleden. OVERLEDEN IN ZUTPHEN Op de trouwfoto van zijn opa en oma - zij trouwden in 1937 - ontbreekt Sijke. Zij was toen al opgenomen in een psychiatrische inrichting vanwege zware psychiatrische klachten en kon niet meer thuis wonen. Sijkes jongste zoon, de oudoom van Stienen, was zeven jaar toen de klachten zich openbaarden. "Mijn oudoom, die ik er aan het eind van zijn leven over sprak, heeft het er moeilijk mee gehad, hij is zonder moeder opgegroeid." Met behulp van Google kwam Stienen er diezelfde dag nog achter dat zijn overgrootmoeder was overleden in het Oude en Nieuwe Gasthuis aan de Gasthuisstraat 18 in Zutphen. Hij herinnerde zich plotseling ook een documentaire van de EO over Groot Graffel, die een paar jaar eerder op tv was geweest en waarin het lot van psychiatrische patiënten in de oorlog werd belicht. Via internet bekeek hij de documentaire opnieuw. "Die link had ik eerder nooit gelegd. Er waren daar veel mensen overleden. Dit was nieuw voor mij." ONDERZOEK NAAR OVERGROOTMOEDER John Stienen besloot onderzoek te gaan doen naar zijn overleden overgrootmoeder. Maar hij kwam via internet niet veel verder omdat de informatie die hij zocht in verband met de strenge privacywetgeving niet te vinden was. Daarom bracht hij een bezoek aan het Erfgoedcentrum in Zutphen. En daar vond hij wel veel informatie over de patiënten van het Oude en Nieuwe Gasthuis in Zutphen (het 'binnengesticht' in de volksmond) en Warnsveld (het Groot Graffel of 'buitengesticht') tijdens de Tweede Wereldoorlog. 'Ik kwam erachter dat mijn overgrootmoeder behoorde tot een groep van dertig vrouwelijke patiënten die in 1941 vanuit Vrederust in Halsteren bij Bergen op Zoom naar het Groot Graffel was gebracht.' Het bekijken van de EO-documentaire leidde er ook toe dat Stienen contact 41

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 41