verdwenen stadsbeelden bewaard gebleven. Naast zijn leven als ondernemer in Zutphen en later als archiefambtenaar in Arnhem was hij een zeer betrokken inwoner. Hij was lid van de Historische Vereniging Zutphen, bestuurder en adviseur bij het Wijnhuisfonds en maakte deel uit van de monumentencommissie. Tot aan zijn dood - hij stierf op Spittaalstraat 12, één muur van waar hij geboren was - bleef hij bezig met de geschiedenis en het vastleggen ervan.' We hebben vaak tegen hem gezegd: 'Piet, waarom publiceer je niet?' Maar Piet Dullaert kon veel - schrijven viel daar niet onder. Dat liet hij graag over aan anderen.' OP Z'N PIETS Groothedde: 'Piet Dullaert was een bijzondere man met een scherp oog voor detail. Hij had een enorme motivatie om dingen vast te leggen die anderen niet vastlegden. Een documentalist pur sang die als geen ander bronnen kon ontsluiten en toegankelijk kon maken. Zo heeft hij ook zijn dagboeken geschreven en vastgelegd. Echt op z'n Piets.' En die dagboeken geven een bijzondere kijk op de Tweede Wereldoorlog in Zutphen. Want Piet kreeg het bijvoorbeeld voor elkaar dat hij na het bombardement op 14 oktober 1944 mee mocht met de toezichthouder van de gemeente. Dat mocht geen enkele burger, maar Piet wel. Hij zag vreselijke dingen, maar te midden van al dat naars kon hij ook opeens een gevel opmerken en het vermoeden van een middeleeuwse kern uitspreken. Door én dankzij alle narigheid zag hij ook mooie dingen. Bijvoorbeeld een stadsmuur die ineens zichtbaar werd doordat een huis verwoest was. Piet was nog maar 20 toen de oorlog uitbrak, maar had toen al het vermogen om scherp te analyseren.' DE KLOKKEN VAN DE ST JAN Dat de oorlogsdagboeken van Piet Dullaert 'pas' negen jaar na zijn dood in boekvorm verschijnen, heeft alles te maken met de hoeveelheid werk. Koolstra: 'Ik werkte tot eind 2018 als docent en had gewoon geen tijd om dit op te pakken.' Zeven volle maanden heeft het hem gekost om de dagboekfragmenten om te zetten in een leeswaardig boek. Maar het resultaat mag er zijn. 'Het doet recht aan Piet', aldus Koolstra. Een bijzonder oorlogsverhaal waar Dullaert zelf de hoofdrol in speelt, is het verhaal over de kerkklokken van de St.-Jan. Tijdens de oorlog werden twee vijftiende- en zestiende-eeuwse klokken door de bezetter gevorderd. Voor één klok was ontheffing gegeven en Piet maakte zich, samen met burgemeester Dijckmeester sterk om de twee andere klokken ook te behouden. Piet Dullaert heeft alles op alles gezet om het spoor van de geroofde klokken te volgen; uiteindelijk was het een verzetsgroep die het schip met de klokken te Gorinchem tot zinken bracht. De geroofde klokken kwamen terug naar Zutphen.' PLAQUETTE TER ERE VAN PIET DULLAERT Tijdens de boekpresentatie in april zou ook een plaquette aangeboden worden ter ere van Piet Dullaert en zijn aandeel in de terugkeer van de klokken. Vanwege de coronacrisis kon dit niet doorgaan, maar de plaquette wordt later in de toren op de klokkenverdieping bevestigd. Daarnaast krijgen twee klepelriemen waarmee de klepels van twee van de St.-Jansklokken waren opgehangen ook een plekje in een vitrine in de kerk. Koolstra: 'Piet Dullaert heeft ze bewaard en mij in bewaring gegeven met het verzoek ze aan het museum te geven of aan de parochie over te dragen. Dat laatste had zijn voorkeur en dat gaat nu gebeuren. Net als de verschijning van het boek. We hebben eindelijk onze belofte ingelost.' Een Zutphens oorlogsdagboek Piet Dullaert, een Zutphens Oorlogsdagboek door Gosse Koolstra en Michel Groothedde ligt vanaf nu in de Zutphense boekhandels. 31

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 31