HET GEHEIME LUIK Bij uitgeverij De Geiten Pers verscheen een spin-off van 'Wij zijn vrij' over de Joodse familie Elzas, die tijdens de oorlog ondergedoken zat in Brummen en Zutphen. 'Het geheime luik. 876 dagen onderduik in Brummen' kost 8,50 en is te koop bij Van Someren ten Bosch en in Brummen bij Primera en Sol Luna. www.geitenpers.nl 'Wij zijn Vrij' door Menno Tamminga is een uitgave van de Historische Vereniging Zutphen. In het boek beschrijft Tamminga de laatste periode uit de oorlog van dag tot dag. Ook staat er een zevental interviews in met mensen die de oorlog in Zutphen zelf ervaren hebben. Het boek kost 17,50 en is verkrijgbaar bij de Zutphense Boekhandels. Menno Tamminga voor de Watertoren, die in de oorlog flink werd toegetakeld maar toch stevig overeind bleef staan. verpleegkundigen zo goed en zo kwaad als het ging de mensen in leven te houden. Want daar kwam het eigenlijk op neer. Tijdens de bevrijding werd het Groot Graffel aangevallen door Canadezen en beschoten met granaten. Zij zagen het Graffel vanwege de loopgraven aan voor een militaire stelling. Dokter Van Bork van het Oude en Nieuwe Gasthuis in Zutphen was daar en is toen met een witte vlag de Canadezen tegemoet gelopen. Dwars door alle beschietingen heen. Hij heeft de commandant duidelijk weten te maken dat Groot Graffel geen militaire post was, maar een ziekenhuis waar onschuldige burgers zaten. Hij wist een staakt het vuren overeen te komen. 's Avonds drongen Canadezen echter het paviljoen binnen waar Ten Raa werkte. Zij schoten door de gangen. Ten Raa wist met hoofdverpleger Nonnekes in het donker een officier te vinden die het schieten liet beëindigen. Zes patiënten werden gedood.' DAGBOEK VAN EEN NSB'ER Als nieuwkomer in Zutphen voelde Tamminga zich extra verantwoordelijk voor de inhoud. 'Ik wil niet dat kenners me terecht zouden wijzen. Ik heb me zo uitgebreid mogelijk ingelezen in de bezetting en bevrijding van Zutphen en de Achterhoek en in de Jodenvervolging. Wat ik helaas niet heb gevonden is een dagboek van iemand die bij de NSB zat. Dat had ik een waardevolle aanvulling gevonden.' Ondanks het feit dat Tamminga waarschijnlijk de enige is die alle oorlogsdagboeken in het Regionaal Archief gelezen heeft en meer kennis heeft van de oorlog in Zutphen dan de gemiddelde inwoner, blijft hij zich een nieuwkomer voelen. Maar ingeburgerd? Dat is hij na dit project wel.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 29