BANKGESCHIEDENIS WALRAVEN VAN HALL De bankier Walraven van Hall (1906-1945) is een van de oprichters van het NSF (Nationaal Steunfonds) dat tijdens de Tweede Wereldoorlog geld verstrekte aan de Nederlandse illegaliteit, gezinnen van zeelieden, spoorwegstakers en ondergedoken Joden. Het NSF had als bijnaam 'Bank van het verzet'. Van Hall bedacht ook de grootste bankfraude uit de Nederlandse geschiedenis. Daarbij werden in De Nederlandsche Bank opgeslagen schatkistpromessen ter waarde van 51 miljoen gulden omgeruild voor vervalsingen, die via een slimme constructie konden worden verzilverd voor contant geld. Uiteindelijk werd hij verraden. Op 27 januari 1945 werd hij door de Duitse bezetter opgepakt en op 12 februari 1945 gefusilleerd. Over zijn verzetsdaden is in een succesvolle film gemaakt met de titel 'Bankier van het verzet' (2017). Bankier in Zutphen Van 1931 tot 1940 was Walraven van Hall directeur bij het Zutphense filiaal van de bank H. Oyens Zonen, gevestigd op IJsselkade 12. Tijdens zijn verblijf in Zutphen woonde 'Wally' achtereenvolgens op Zaadmarkt 91 (het voormalige Hotel du Soleil), Beukerstraat 59, IJsselkade 3A en vanaf 1935 samen met zijn vrouw en twee in Zutphen geboren kinderen op IJsselkade 10 (nu discotheek Le Boulevard). In 1940 verhuisde het gezin naar Zaandam. Al in zijn Zutphense periode toonde Van Hall zijn grote maatschappelijke betrokkenheid. Hij was lid van de Groote of Oranje Sociëteit en secretaris van de plaatselijke VVV 'Zutphen Vooruit'. Ook maakte hij deel uit van de Watersnoodcommissie en de Hulpbank, die kredieten verleende aan startende ondernemers. Daarnaast deelde hij tijdens lezingen zijn kennis over onder andere radiotelefonie en was hij actief lid van roeivereniging Isala. geïnstalleerd. Ook het aanbrengen van nieuwe leidingen voor gas, water, licht en lucht was een hele toer. De vakmensen van Mulder Installatietechniek zijn erin geslaagd alles onzichtbaar weg te werken in vloeren, muren en schachten.' KLUIS WORDT BADKAMER Appartement 12 beslaat de bel-etage en het souterrain van IJsselkade 12. Door de hoge ramen en hoge plafonds ademt dit appartement nog het meest de statige sfeer van weleer. Dwars door de woonkamer loopt nog de betonnen steunbalk die bij het wegbreken van een scheidingsmuur tijdens een ingrijpende bankverbouwing in de jaren zestig is aangebracht. De later aangebouwde keuken aan de achterzijde is gesloopt en heeft ruimte gemaakt voor een klein stadstuintje, dat via een trappetje vanaf het balkon bereikbaar is. In het souterrain zijn drie slaapkamers gemaakt. Een breed raam met binnenluiken in de achtergevel stamt nog uit 1870, toen hier de keuken zat. De vooroorlogse betonnen kluisruimte middenin het souterrain is omgebouwd tot luxe badkamer en kreeg een nieuwe toegang vanuit de slaapkamer aan de achterkant. De oorspronkelijke toegang achter de kluisdeur is voorzien van een matglazen raam, waar het daglicht doorheen valt. De kluisdeur zelf is nu onderdeel van de slaapkamer aan de voorzijde en vormt in geopende toestand een bijzonder object dat herinnert aan het bankverleden. VERBORGEN DAKTERRAS Appartement 12a op de eerste verdieping heeft ook de hoge ramen en het hoge plafond. Het appartement is helemaal gelijkvloers en loopt door boven de gemeenschappelijke entreehal en de ruimte van Marspoortstraat 1,

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 18