BANKGESCHIEDENIS GESCHIEDENIS IJSSELKADE 12 - MARSPOORTSTRAAT 1 Het hoekpand IJsselkade 12 - Marspoortstraat 1 is kort na 1870 als twee afzonderlijke woonhuizen gebouwd. De imposante lijstgevel met afgeronde hoek markeerde samen met het hoekpand op Marspoort 2 de nieuwe hoofdentree van de stad vanaf de IJssel. De andere bebouwing aan de IJsselkade is qua vorm op deze twee hoekhuizen afgestemd. Begin twintigste eeuw is in IJsselkade 12 kassierskantoor W.H. Schukking gevestigd, dat in 1919 wordt overgenomen door de Amsterdamse bank van H. Oyens en Zonen. Na de overname wordt het pand verbouwd, waarbij een nieuwe grote betonnen kluis met een zware kluisdeur van Lips in het souterrain wordt aangebracht. De indeling van het bankkantoor en de overige ruimten op de bel etage en in het souterrain worden in 1935 gewijzigd. Hierbij wordt de entree van IJsselkade 12 van de linkerzijde naar de hoek verplaatst. Een meer ingrijpende verbouwing volgde begin jaren zestig, als IJsselkade 12 wordt samengevoegd met Marspoortstraat 1 en de woonruimte op de verdiepingen bij het kantoor worden getrokken. Om op de bel-etage een publiekshal met lokettenwand en één grote kantoorruimte te realiseren, wordt het trappenhuis verplaatst en een grote betonnen steunbalk aangebracht op de plek van de verwijderde scheidingsmuur. In de jaren daarna volgen nog wat meer veranderingen, zoals het doortrekken van de kap over het achterste deel van het huis en de vervanging van alle schuiframen door vast glas. Na Oyens zijn achtereenvolgens Slavenburg's Bank, Credit Lyonnais Bank Nederland en Fortis eigenaar van het pand. Vanaf 2008 valt het onder gebouwenbeheer van ABN AMRO. hoofdingang van de bank naar de hoek verplaatst en van de oude entree een raam gemaakt. Sporen daarvan zijn nog steeds zichtbaar in het stucwerk: onder dit raam ontbreekt het cirkelvormige reliëf dat onder de andere ramen wel aanwezig is. 'De nieuwe entree op de hoek hebben we voor de ontsluiting van de appartementen gehandhaafd. De oorspronkelijke entree van Marspoortstraat 1, die toegang geeft tot de commerciële ruimte op de benedenverdieping, is nog altijd aanwezig.' UNIEK IJSSELUITZICHT Wat wonen in het hoekpand zo bijzonder maakt, is natuurlijk het fenomenale uitzicht over de IJsselkade, de IJssel en uiterwaarden. 'Dat IJsselpanorama hebben we bij de indeling van de appartementen optimaal benut. De woonkamer aan de voorzijde is doorgetrokken naar de hoek met de Marspoortstraat, zodat je vanaf de bank in zuidelijke richting kan wegkijken', legt Dijkman uit. 'Daarnaast heeft elk appartement aan de achtergevel een buitenruimte met veel privacy. Omdat deze van de gemeente zo onopvallend mogelijk moest zijn, is gekozen voor strak vormgegeven balkons met slankmetalen balustrades die door het Zutphense bedrijf Rexwinkel zijn geproduceerd en gemonteerd. Verder verschilt de indeling per appartement en hebben ze allemaal iets extra's wat hen van de anderen onderscheidt.' In de entreehal van de appartementen is het trapportaal uit de jaren zeventig vervangen door een nieuw trappenhuis. Ook zijn er een gemeenschappelijke lift aangebracht en een deur naar de bergingen in het souterrain van Marspoortstraat 1. Typerend voor het pand is de bel-etage die een halve verdieping hoger zit. Door de splitlevel was het puzzelen om de houten trap in de hal er goed in te krijgen en tegelijk het mooie uitzicht op de IJssel te behouden. 'Daar hebben we lang over nagedacht. Timmerfabriek Besseling uit Vierakker heeft de trap voor ons op maat gemaakt plus

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 17