BURGEMEESTER DIJCKMEESTERWEG Na de oorlog is een deel van de Deventerweg vernoemd naar burgemeester Dijckmeester. Op de hoek Burgemeester Dijckmeesterweg en Coehoornsingel staat op nummer 45 nog altijd het voormalige woonhuis van de burgemeester. Het huis wordt sinds 1988 bewoond door de heer en mevrouw Thé. Hun zoon, tandarts Rob Thé, houdt praktijk aan huis. Op een paar kleine ornamenten na herinnert weinig meer aan de tijd dat burgmeester Dijckmeester hier woonde. Zoon Willem Dijckmeester wijst op de foto van juffrouw Aaltje gehouden van de gang van zaken. SACHSENHAUSEN Maar Dijckmeester werd voortdurend gewantrouwd door de Duitsers en in mei 1944 werden tijdens een huiszoeking 'belastende zaken' bij hem gevonden. Welke dat waren, is niet bekend. Hij werd opnieuw gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring in Arnhem. Samen met zijn toen 21-jarige zoon Willem en nog elf anderen deelde hij één cel. Hij zat er vanaf 10 mei, tot op 11 juni een landelijke knokploeg het Huis van Bewaring overviel en 54 politieke gevangenen bevrijdde. Ook burgemeester Dijckmeester en zijn zoon kwamen vrij. Ze doken afzonderlijk onder bij familie, maar de volgende dag al werd Dijckmeester opnieuw opgepakt. Hij werd naar kamp Vught gebracht en eindigde in concentratiekamp Sachsenhausen. Hier overleed Johannes Dijckmeester op 11 oktober 1944 door honger en uitputting. Hij is dan 64 jaar oud. Pas in juni 1945 bereikte dat bericht Zutphen en wisten zijn vrouw, kinderen en voormalig dienstmeisje Aaltje dat burgmeester Dijckmeester nooit meer thuis zou komen. ONTMOETING MET ZOON WILLEM Door een bijzonder toeval ontmoette Ineke een paar jaar geleden, tijdens haar werk als stadsgids in Zutphen, de kleinzoon en achterkleinzoon van burgemeester Dijckmeester. 'We raakten aan de praat en ik vroeg hen of ze Willem Dijckmeester, toen inmiddels 95 jaar oud, wilden vragen of hij zich Alie Straatman nog kon herinneren. 'Ooh ja hoor', zei Willem later. 'Juffrouw Aaltje herinner ik me nog goed'.' Ineke en haar man René hebben daarop Willem Dijckmeester ontmoet en samen met hem oude fotoalbums doorgebladerd waarin naast foto's van de burgmeester, ook foto's van dienstmeisje Aaltje te zien waren! Voor Ineke vloeien twee bijzondere verhalen samen. Het liefst zou ze 75 jaar na het overlijden van Dijckmeester een standbeeld voor hem oprichten of een boek aan hem wijden, 'Ik weet niet of die er ooit komen, maar mede dankzij Oma Aaltje wordt hij voorlopig niet vergeten.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 10