DIGITAAL ERFGOED Per jaar kunnen we ongeveer 1 tot 1,5 procent verder digitaliseren. Experts verwachten dat een gemiddeld archief op ongeveer 40 procent digitaal uitkomt. Meer moet je ook niet per se willen. Er is zoveel, je moet vooral kijken waar vraag naar is.' TEKSTHERKENNING Maar met alle technologische ontwikkelingen is de toekomst van het digitaliseren van archieven lastig te voorspellen. Met tekstherkenning op basis van OCR (optical character recognition) is het momenteel al mogelijk documenten met alleen een foto te archiveren. Normaal gesproken moet je er metadata (trefwoorden) aan verbinden, een tijdrovende administratieve handeling. Met OCR kunnen computers bijna elk woord in een document vinden en het zoeken naar de juiste informatie een stuk eenvoudiger maken. ,,Als je op die manier kunt archiveren, gaat alles een stuk makkelijker en sneller', zegt Elsinga. 'De ontsluiting van de database achter het document gaat dan als het ware vanzelf.' Een uitdaging van het digitaal beheren van een eeuwenoud archief is grip houden op de immer voortschrijdende technologie. Wie kent niet de vrees van het uploaden van dierbare foto's in een cloud, in de hoop dat het allemaal goed gaat. 'Net als dat wij extreem zorgvuldig omgaan met ons analoge archief, waarvoor we onder meer een restaurateur in dienst hebben, doen we dat natuurlijk ook met ons digitale archief', zegt Komen. ,,Voor ons e-depot werken we volgens internationaal geldende normen, dus wat betreft back-ups en cloudoplossingen. We gebruiken wel servers in Nederland, daar heb je toch meer grip op dan op servers in China of Rusland.' AUGMENTED REALITY Naast het beter en makkelijker archiveren, heeft de voortschrijdende technologie ook zo zijn voordelen bij het gebruiken van de inhoud van de archieven. Inwoners van Zutphen, maar ook bijvoorbeeld toeristen, zouden in de toekomst op inventieve manieren gebruik kunnen maken van de beschikbare informatie. 'Denk daarbij aan augmented reality (AR)', zegt Elsinga. 'Dus dat je door de stad loopt, een foto maakt van een bepaald monument en dan meteen een foto van de situatie honderd jaar geleden krijgt. Of dat je allerlei interessante feiten gepresenteerd krijgt, zo rechtstreeks uit ons archief.' Eén van de vele bijzondere charters in het archief': de pardonbrief uit 1585 van Koning Philips II aan de burgers van Zutphen waarin hij een pardon verleende aan de 'criminele activiteiten' van de burgers tijdens de voortdurende belegeringen van Spaanse en Republikeinse zijde. Onderaan de brief is met gouddraad het zegel bevestigd waarop de koning, zittend op een troon, staat afgebeeld.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 72