DIGITAAL ERFGOED is nog gratis ook. In het verleden rekenden we voor elke kopie, elk uittreksel een bepaald bedrag. Daar zijn we van afgestapt. Wij scannen en leveren in principe alles, uiteraard wel met een maximum per maand. Dat is klantvriendelijk, en het helpt ons aan de andere kant bij de digitalisering van ons archief.' Voor deze scanservice, maar nog meer voor het indexeren - het vullen van databases - van de gescande archieven, is het Regionaal Archief sterk afhankelijk van vrijwilligers. Ongeveer dertig worden er dankbaar ingezet. In de hele organisatie zijn een tiental mensen in loondienst, twee daarvan zijn via Gelrewerkt! gekomen door middel van een zogeheten 'social return on investment'-project. 'Ze zijn bij ons in dienst en ontvangen gewoon salaris. Via Gelrewerkt! krijgen wij subsidie voor een deel van hun loonkosten,' legt Niels Komen uit. DIGITAAL VERKRIJGBAAR De digitalisering vindt plaats op beide locaties. Op het stadhuis staat een AO-scanner die grote documenten zoals de bouwvergunningen precies en vooral snel kan verwerken. Alle documenten van bouwvergunningen worden dus op het stadhuis bij afdeling repro gedigitaliseerd. De overige scanprojecten vinden bij het RAZ plaats. Naar schatting is inmiddels 5 tot 8 procent van het gehele archief gedigitaliseerd. Dat klinkt misschien niet spectaculair, maar is het in feite wel. 'De belangrijkste documenten zijn bijna allemaal al digitaal verkrijgbaar', zegt Komen. 'Onze mogelijkheden zijn natuurlijk relatief bescheiden, dus wij maken ieder jaar een wensenlijst. Rechtsboven: Op de repro-afdeling van het gemeentehuis worden bouwtekeningen gescand. Onder: Charters liggen te wachten op restauratie. rechtsonder: Vele vrijwilligers zetten zich in de voor de digitalisering van archiefstukken.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 71