BOUWHISTORIE laatste eeuw niet uit te sluiten. Ook het toepassen van een cordonlijst ter hoogte van de onderdorpels van de verdiepingskozijnen om de overgang tussen de bouwlagen te markeren vond in zowel de 16e als in de 17e eeuw plaats. De gevelindeling en -uitvoering vertoont bovendien sterke overeenkomsten met Bergstraat 43 (1614), Boekholtstraat 20 (1615) en Meipoortstraat 41 uit 1623. De entree lijkt sterk op die van Zandbergstraat 7 en de gesmede krulankers van Roggestraat 5 vertonen een grote gelijkenis met de toegepaste exemplaren op het pand Koepoortstraat 29 uit 1649. De kenmerkende asymmetrische indeling van die gevel zien we bovendien terug in de achtergevel van Roggestraat 5. Aanvullend bouwhistorisch onderzoek is nodig om te kunnen bevestigen of de aangetroffen eiken moerbalken tot dezelfde bouwperiode behoren als de gevels van het pand, idealiter aangevuld met een dendrochronologische datering van de balken. LAARSTRAAT 17 Dit huis is zoals veel panden in Zutphen voor het eerst schriftelijk in de 15e eeuw genoemd en wel op 25 05-1452. De bovenwoning is in het voorjaar van 2019 verbouwd en naar aanleiding daarvan bouwhistorisch onderzocht. Helaas waren ten tijde van het bezoek net het weekend ervoor beide zijmuren aan de binnenzijde opnieuw gepleisterd, nadat deze enkele weken eerder volledig kaal waren gemaakt. Voor bouwhistorici normaal gesproken een buitenkansje, maar hier was de bouwhistoricus dus net te laat. Gelukkig was alleen de eerste vijf meter gepleisterd en kon er op basis van het achterste deel van beide muren nog wel wat zinnigs genoteerd worden. De rechter muur - aan de zijde van Laarstraat 19 - was op de verdieping gemetseld van grote kloostermoppen en op grond daarvan lijkt het aannemelijk dat hier rond 1500 reeds een bakstenen huis stond, al werd het aangetroffen muurwerk een eeuw eerder ook al op die wijze uitgevoerd. In de 17e eeuw heeft zeer waarschijnlijk een omvangrijke verbouwing plaatsgevonden. Uit die eeuw zal het muurwerk dateren van het achterste deel van het huis en de daarbij horende achtergevel, die al eerder - in 2005 - kon worden bekeken. Bij de aanpassingen in de 17e eeuw kon gebruik gemaakt worden van het bestaande muurwerk van de lagere voorganger uit circa 1500. De vensters van Roggestraat 5 vertonen overeenkomsten met die in de gevel van Bergstraat 43 in Doesburg. Laarstraat 17. De ligging van Laarstraat gemarkeerd op de kadastrale kaart van 1832 58

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 58