ir BOUWHISTORIE Linkbovens: Doordat de pleisterlaag van de gevel van Roggestraat 5 verwijderd was konden de aangetroffen bouwsporen op schaal worden vastgelegd. Rechtsboven: Aan de hand van de gevonden bouwsporen kan de gevel redelijk nauwkeurig gereconstrueerd worden. Omdat de geveltop in de 18e eeuw is vernieuwd, is op basis van de bewaard gebleven muurankers alleen de historische daklijn aangegeven. Roggestraat 5 in Doesburg kan een vergelijkbare geveltop hebben gehad als Barlheze 53 in Zutphen. een nieuwe geveltop en ook aan de achterzijde werd de gevel boven de eerste verdieping opnieuw opgetrokken. Hiervoor werden de oude bakstenen hergebruikt aangevuld met nieuwe stenen voor de bekroning en de rug van de gevel. Tevens werd met het plaatsen van nieuwe kozijnen meteen de vensterindeling gewijzigd. Binnen veranderde men de indeling, werden balken vernieuwd en is meteen de zoldervloer hoger geplaatst. Rond 1900 is het pand opnieuw verbouwd. Deze verbouwing was minder ingrijpend, al gebeurde er toch wel het nodige. Zo werden tijdens die verbouwing de gevels met een portland stuclaag afgewerkt, de ramen werden veranderd en op de begane grond kreeg het pand stucplafonds en een nieuwe keuken. Ook vernieuwde men de trap en de schouwen, net als de kapconstructie. De wijzigingen die in de loop van de 20e eeuw plaatsvonden hadden verhoudingsgewijs een cosmetisch karakter. Reconstructie Dank zij de documentatie van de gevels is het mogelijk een redelijk betrouwbare reconstructie te maken van de gevel op de begane grond en tot op zekere hoogte ook van de eerste verdieping. Over de geveltop is weinig bekend. Deze kan uitgevoerd zijn geweest als een zogenaamde Gelders-Overijsselse gevel, als trapgevel of als tuitgevel, maar omdat deze in de 18e eeuw geheel is vernieuwd, is hier op basis van de aanwezige staafankers alleen de bij de gevel behorende daklijn aangegeven. De kelderingang is smaller dan het bovengelegen venster, maar kan eenzelfde breedte hebben gehad, het nameten van de dagkanten in de kelder zal hierover uitsluitsel geven. Wanneer de gevels van Roggestraat 5 tot stand kwamen is niet met zekerheid te zeggen. Zowel het gebruikte baksteenformaat alsmede de aanwezigheid van een deel van de eiken moer- en kinderbinten in de vloeren lijken te wijzen op een zestiende-eeuwse datering. Ook de bouwsporen van een bakstenen kruiskozijn in de achtergevel op de eerste verdieping wijzen in die richting. Omdat in Doesburg - in tegenstelling tot Zutphen - de grote handvorm baksteen die veelvuldig in de middeleeuwen werd gebruikt, ook in het begin van de 17e eeuw nog toepassing vond én zandstenen kruiskozijnen zowel in de 16e als in de 17e eeuw voorkwamen, is een datering van de gevel in het eerste kwart van die 57

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 57