BOUWHISTORIE KOLENSTRAAT 4 Tijdens een bezoek aan Kolenstraat 6 kon de bouwgeschiedenis van het rechter buurpand verder ontrafeld worden. Op zolder werd de gevel van nummer 4 aan een inspectie onderworpen en vastgesteld dat deze in schoon metselwerk was uitgevoerd en netjes met zogenaamd vlechtwerk op de gevelrug was afgewerkt. In 2002 was de gevel al eens vanaf de andere zijde bekeken en toen bleek dat het metselwerk 10 baksteenlagen telt van ongeveer 67 centimeter, een in de vroege zeventiende eeuw gebruikelijke maat. Kolenstraat 4 moet toen ingrijpend zijn verbouwd én stond op dat moment aan de linkerzijde vrij. Maar er kan toen ter plaatse van Kolenstraat 6 ook een laag gebouwtje hebben gestaan. ROGGESTRAAT 5 DOESBURG In de eerste helft van 2019 werd in Doesburg het pand Roggestraat 5 verbouwd. Het ligt in het centrum van de stad tegenover het middeleeuwse stadhuis. Omdat het pleisterwerk zeer slecht was, werden de gevels geheel kaal gemaakt. De hoeveelheid bouwsporen die toen in het zicht kwam, was voor de gemeente Doesburg aanleiding om contact op te nemen met het cluster monumentenzorg van de gemeente Zutphen, waarmee Doesburg een samenwerkingsovereenkomst heeft op het gebied van erfgoed (monumentenzorg en archeologie). In opdracht van de gemeente Doesburg is het pand onderzocht en zijn de voor- en de achtergevel gedocumenteerd. Bouwgeschiedenis Naar de leeftijd van het huis kon voor het ontpleisteren van de gevels slechts worden gegist. Slechts de aanwezige muurankers gaven een hint over de mogelijke ouderdom van het huis. Tijdens de documentatie van de voorgevel, aangevuld met waarnemingen op de eerste verdieping en zolder - waar op een aantal tussenmuren na het interieur was gestript - werd duidelijk dat de gevels en de muurankers in ieder geval bij elkaar hoorden en uit de periode rond het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw dateren. Er vond toen een grote verbouwing plaats waarbij gebruik is gemaakt van bestaand muurwerk van de buurpanden, daterend uit de 14e of de 15e eeuw. Een nieuwe geveltop Ruim honderd jaar later, in de 18e eeuw of vroege 19e eeuw, kreeg Roggestraat 5 van de toenmalige eigenaren Gevel Kolenstraat 4 en een reconstructie van de vloerhoogte en daklijn geprojecteerd op de huidige doorsnede van Kolenstraat 4. Bouwsporen op zolder van Kolenstraat 6 van de linkergevel van nummer 4. Roggestraat 5 in 1964.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 56