BOUWHISTORIE Na het verwijderen van de beplating bleek dat het voormalige pompgebouw en filtergebouw sterk beschadigd waren. zijn ontworpen in een zakelijke, sobere variant van de Amsterdamse School en zijn in 1923 klaar, het filtergebouw is later opgeleverd. Al zijn er aanvankelijk enkele kinderziektes met de zuiverheid van het water, in 1926 kunnen de installaties feestelijk in gebruik worden genomen. De watertoren naar ontwerp van Hendrik Sangster is in 1928 opgeleverd. Balken van beton Het voormalige filtergebouw kreeg een andere architectuur mee dan het pompgebouw en het magazijn links en rechts van de oprit, namelijk een sobere variant van de Haagse School met zichtbaar beton in de overstekken en strokenvensters eronder. De draagconstructie voor het dak van beide vleugels was uitgevoerd in gewapend beton dat in het werk werd gestort volgens het systeem Hennebique, al was die naam in 1926 al minder gangbaar. Het is een constructieprincipe dat uitgaat van betonbalken, gedragen door pijlers. In tegenstelling tot oudere systemen die nog uitgingen van hoofdbalken die deels nog op gemetselde buitenmuren steunden en waarop kleinere balken liggen (een opzet volgens het moer- en kinderbinten-principe), waren de betonbalken van het filtergebouw van gelijke hoogte en breedte en waren ook in de wanden betonnen pijlers opgenomen, een zogenaamd balkenrooster. Bij de pijlers was steeds een schuine verdikking toegepast, kenmerkend voor oudere betonconstructies. Deze schuin aanlopende verdikkingen werden later, zoals bij de betonbalken in het pakhuis Havenstraat 7 Zutphen uit 1930 (gesloopt 2010) al niet meer toegepast. Moderniseringen Bij moderniseringen in 1992 en 1995 werd het bovenste deel van de gebouwen uit 1923 weggewerkt achter een verhullende aluminium gevelbeplating en werd het magazijngebouw geheel gesloopt. Van de bestaande gebouwen werden ondanks een negatief welstandsadvies bovendien de betonnen dakoverstekken gesloopt. Na het verwijderen van de gevelbeplating bleek de gevelarchitectuur redelijk goed behouden te zijn, maar de schade aan de dakrand was groot. Ook de kenmerkende verhoging van de gevels van het portiersgedeelte tegen het pompgebouw was in 1995 verwijderd. Al met al bleek de aantasting van de beide overgebleven historische waterwingebouwen te groot om een eventuele herbestemming te rechtvaardigen. Het filtergebouw uit 1926 had een betonnen constructie met kenmerkende verdikkingen bij de pijlers. Het filtergebouw werd in 1992 bekleed met gevelplaten. 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 55