BOUWHISTORIE waterwinlocatie aan de Weg naar Vierakker zijn de oude pomp- en zuiveringsgebouwen van waterleidingbedrijf Vitens voor en tijdens de sloop bekeken en vastgelegd. De Hoge West Het terrein is gelegen aan de noordzijde van de Weg naar Vierakker, een route die al voorkomt op de oudste beschikbare kaarten van Zutphen, maar door de aanleg van de Weg naar Eme en de Zuidwijken vanaf begin jaren '70 van de 20e eeuw doodloopt. Het terrein ligt op een natuurlijke verhoging (dekzandkop), een locatie die al in de middeleeuwen bekend stond onder de naam Hoge West. Door de hogere ligging ten opzichte van het omliggende terrein werd de grond van oudsher gebruikt voor akkerbouw. De lagere gronden eromheen waren in gebruik als weidegronden en hooilanden. Aan de zuidzijde van de Weg naar Vierakker lagen voormalige tichelkuilen ten behoeve van baksteenproductie in de middeleeuwen op de Hoge West. De geografische omstandigheden waren zeer geschikt voor het inundatieplan uit 1751 en zijn ook van invloed geweest op het tracé van de Weg naar Vierakker. Na het in werking stellen van de Baakse Overlaat kort na 1809 bleek de Hoge West een gunstige, want droogblijvende plek om in 1889 hier een pompstation in te richten voor de winning van drinkwater. Tot 1958 was de Baakse Overlaat actief, wat er voor zorgde dat laaggelegen gebieden regelmatig onderliepen bij hoge IJssel- en Berkelwaterstanden. De Hoge West bleef samen met de naastgelegen Laermansheuvel droog. Een nieuw terrein Voor het winnen van schoon drinkwater werd in 1889 ten zuiden van de Weg naar Vierakker een nieuw terrein aangelegd dat eerst drie meter is opgehoogd. Hier is een rond filterbassin met reinwaterkelder en een pompgebouw gebouwd met vier pompen die door stoommachines van elk 15 PK worden aangedreven. Voor de stoker en de machinist wordt een woning met opslag gebouwd. Door de toegenomen vraag blijkt aan het begin van de jaren '20 dat de capaciteit van de installaties te kort schiet. Daarom wordt een plan opgesteld om aan de andere kant van de weg een nieuw terrein in te richten voor de waterwinning met een pompgebouw, magazijn, een filtergebouw en een nieuwe watertoren aan de Warnsveldseweg. De eerste twee gebouwen De kaart van de omgeving van Zutphen door Jacob van Deventer uit omstreeks 1565 met omcirkeld de locatie van het voormalige Vitensterrein. De woning die in 1889 langs de Weg naar Vierakker werd gebouwd voor de stoker en de machinist is bewaard gebleven. Pompgebouw en filtergebouw zijn in 1923 en 1926 opgeleverd 54

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 54