BOUWHISTORIE Naar aanleiding van het herontwikkelen van de voormalige expliciet gesproken over een vierkant huis, wat overeen zal komen met de huidige diepte van het huis Ook bestond toen de kenmerkende sprong in de rooilijn al, maar sterker dan tegenwoordig. Het smalle perceeltje naast het huis was in 1832 bebouwd. Dit is zeer waarschijnlijk een pothuis geweest. Schupstoel 1 was sinds de eerste vermelding als huis of woonhuis in gebruik. Bloemvormige muurankers Het huidige gevelbeeld aan de Schupstoel is vermoedelijk in het laatste kwart van de 19e eeuw tot stand gekomen, toen het pand ingrijpend werd verbouwd en verbreed. Uit die tijd stammen de gemetselde voorgevel aan de Schupstoel, alsmede de kenmerkende, gegoten bloemvormige muurankers en de recent gesloopte interieurinrichting. Ook de zolderbalklaag en de kapconstructie zullen toen zijn vernieuwd of aangepast, misschien met gebruik van ouder hout. Omdat de kap rond 1975 integraal is vernieuwd, is hier niets over bekend. Dendrochronologisch onderzoek Hoe het pand er voor de negentiende-eeuwse aanpassingen uitzag is lastig te zeggen. Er zijn geen historische afbeeldingen bekend, een historische kapconstructie is zoals gezegd niet aangetroffen, de verdiepingsbalklaag is aan het eind van de 19e eeuw aangepast en de zolderbalklaag is vernieuwd. Wel is de oude tongewelfde kelder bewaard gebleven. De bakstenen die daarvoor zijn gebruikt en waarvan tevens het keldergewelf is gemetseld zijn 28x13x6,5 centimeter groot, een baksteenmaat die in Zutphen frequent is toegepast tot circa 1600, en goed past bij de oude eigendomsvermeldingen. Om met al deze doodlopende sporen toch wat meer te kunnen zeggen over (een deel van) de bouwgeschiedenis zijn uit de eikenhouten verdiepingsbalken monsters genomen om dendrochronologisch te dateren. Het bleek helaas te gaan om snel gegroeide bomen, zodat het balkhout onvoldoende jaarringen bevatte en daarom ongeschikt was om het moment van het kappen te kunnen bepalen. De oudste bouwgeschiedenis van Schupstoel 1 blijft daardoor enigszins in nevelen gehuld. WEG NAAR VIERAKKER 47, LOCATIE VOORMALIGE WATERWINNING Schupstoel 1 staat op de hoek met de Vaaltstraat. Schupstoel 1 gemarkeerd op de kadastrale minuut van 1832 Detail van de gevel met de kenmerkende gietijzeren bloemankers om gevels en balklagen met elkaar te verankeren. Binnenlijn Aan de hand van de balkkoppen is goed te zien dat Schupstoel 1 aan de zijde van de Vaaltstraat is verbreed.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 53