Neem contact op met de gemeente via het algemene telefoonnummer 14 0575 of erfgoed@zutphen.nl Wie een monument bewoont of bezit, weet dat het geheel een optelsom van details is. Verander je één (belangrijk) onderdeel, dan heeft dat invloed op het totaal. Natuurlijk wil je soms een probleem aanpakken. Koude muren bijvoorbeeld. Hoe moeilijk kan het zijn om daar wat tegen te doen? Nou dat valt inderdaad vaak best mee. In de derde editie Hoe maak ik mijn monument energiezuiniger: Muurisolatie. Menige eigenaar van een monument zal het wel kennen: koude muren. En als het een beetje tegenzit ook nog eens koude - klamme - muren, loslatend pleisterwerk, schimmels en zoutuitbloei. Een bekend verschijnsel in ons land, waarbij vocht de belangrijkste oorzaak is. Onze voorouders wisten over het algemeen goed om te gaan met dit probleem: voldoende ventileren zodat het vocht altijd weg kon. Met de huidige comforteisen zijn we huizen steeds meer aan het dichtmaken om zo tot een gewenst binnenklimaat te komen. Dat vochtprobleem zal bij elke duurzaamheidingreep in de gaten moeten worden gehouden (zie ook het artikel in de vorige editie van Zutphense Pracht). Wie isoleert zonder te ventileren gaat problemen krijgen. En dat staat de instandhouding van het monument op lange termijn in de weg. Denk aan houtrot, roest, schimmelvorming, loslatend pleisterwerk, condens etc. Daarom is het isoleren van monumenten vaak vergunningsplichtig. Het is heel begrijpelijk dat eigenaren hun muren willen isoleren. Buitenmuren zijn gemiddeld verantwoordelijk voor 25% van het totale warmteverlies van een pand. Pas vanaf het einde van de 19e eeuw, maar met name het begin van de 20e eeuw, zien we de opkomst van spouwmuren. Met spouwmuren kon het vocht en het warmteverlies beter gereguleerd worden. Het merendeel van de monumenten zijn echter opgebouwd uit steens muren of dikker zonder spouw. Het na-isoleren van deze muren kan op twee manieren: isoleren vanaf de buitenzijde of isoleren vanaf de binnenzijde. Hiernaast een aantal tips. De gemeente heeft samen met het Wijnhuisfonds en andere eigenaren de afgelopen tien jaar veel projecten uitgevoerd waarbij specifieke ervaring is opgedaan. De erfgoedspecialisten van de gemeente Zutphen adviseren graag over het verduurzamen van uw monument of historisch pand. 50

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 50