ERFGOED FRAAIE AANVULLING VOOR ZUTPHEN twaalf meter hoge toren 300.000 stenen nodig waren die ter plekke werden gebakken. Bovendien moest voor de schietgaten speciaal het keiharde drakenveldersteen (trachiet van de Drachenfels) worden aangevoerd. Dat leverde in 1457 een verdedigingswerk op met muren van maar liefst vier meter dik, dat plaats bood aan acht flinke kanonnen en één reuzenkanon van vijf meter lang en 10.000 kilo zwaar. Dat reusachtige kanon vuurde overigens maar één keer een schot af. Dat was om de plaatsing ervan te vieren. Het werd daarna nooit meer gebruikt omdat Zutphen zich uiteindelijk zonder strijd overgaf aan de Bourgondiërs. Het reusachtige kanon werd vervolgens als oorlogsbuit weggevoerd en is sindsdien nooit meer opgedoken. THEE MÉT UITZICHT De Bourgonjetoren was gedurende de eerste jaren na de voltooiing een symbool van de zelfstandigheid van Zutphen. Pas na de machtsovername in 1473 door de Bourgondiërs kwam aan die zelfstandigheid langzamerhand een einde. En in de volgende eeuw kwam door toenemende interne en externe onrust ook het einde van de Hanze in zicht). Binnen de Hanze ontstond een heuse strijd om de macht, die de organisatie verzwakte. Tegelijkertijd kwamen er grotere schepen, waardoor de handelsroutes veranderden en de Hanzesteden steeds minder goederenvervoer te verwerken kregen. Uiteindelijk luidde de verwoestende Dertigjarige Oorlog (1618-1648), waarbij talrijke Hanzesteden betrokken raakten, de definitieve ondergang van het handelsverbond in. De rol van Zutphen als belangrijke Hanzestad en als vestingstad raakte dus uitgespeeld. De Bourgonjetoren stond er nog wel fier bij, maar als symbool van de macht telde die niet meer. Dat laatste wordt misschien nog wel het best geïllustreerd door het lieflijke theekoepeltje dat in 1741 bovenop de toren verscheen. Het was baron Van Heeckeren, de eigenaar van het huis 't Waliën - dat vlak achter de toren stond - die opdracht voor de bouw gaf. Als hij thee dronk had hij op die plek namelijk een mooi uitzicht over de IJssel. Diezelfde baron Van Heeckeren gaf predikant Johannes Martinet (1729-1795) toestemming om het torenkoepeltje te gebruiken als werkplek voor het schrijven van zijn Catechismus der Natuur, een moraliserend boekwerk van acht delen waarin de natuur en al het aardse leven worden verklaard vanuit de Bijbel. Het levenswerk van de predikant leidde ertoe dat de toren ook wel Martinetstoren wordt genoemd. Luchtfoto uit de jaren '70 van de vorige eeuw met de IJssel en de jachthaven bij de Bult van Ketjen. Rechts de Bourgonjetoren. Fotocollectie Regionaal Archief Zutphen: fotonummer SZU002029325_0025 Hoewel de Bourgonjetoren dus geen feitelijke betekenis meer had na de inname door de Bourgondiërs, betekende dat niet dat Zutphen verschoond bleef van oorlogsgeweld. 'Daaraan zal', aldus gildegids Santing, 'ook de nodige aandacht worden gegeven in de toekomstige tentoonstelling'. Santing noemt als voorbeeld het zogeheten Bloedbad van Zutphen, waarbij de Spaanse troepen onder leiding van Don Frederik - de zoon van Alva - in november 1572 vele honderden Zutphenaren vermoordden. Het bloedbad maakte deel uit van een strafcampagne tegen steden die zich verzetten tegen de Spaanse heerser. Maar volgens Santing was het ook een vergelding van de moordpartij eerder dat jaar, gepleegd door het geuzenleger van Willem van den Bergh. Daarvan waren talrijke katholieke stadgenoten (burgers en geestelijken) het slachtoffer geworden. Zowel Santing als Haafkens is ervan overtuigd dat de nieuwe tentoonstellingsruimte in de Bourgonjetoren een fraaie aanvulling zal betekenen op al het moois dat al te zien is in Zutphen. 'Als alles volgend jaar klaar is, hebben we een prachtige en moderne manier om belangstellenden over het rijke Hanzeverleden van Zutphen te vertellen', aldus Haafkens. 49

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 49