ERFGOED eeuw de moderne natiestaat nog niet bestond en steden en regio's veel autonomer waren dan tegenwoordig. Santing: 'Een stad als Zutphen moest daarom haar eigen zaken regelen en voor zichzelf opkomen in het regionale en internationale krachtenveld. Als het om de handel ging, deed Zutphen dat dus met veel succes via de Hanze.' 'In de Hanze', legt Santing uit, 'werkten de steden en kooplieden uit een groot aantal steden samen om hun handel (goedschiks of kwaadschiks) te beschermen. Op het hoogtepunt telde de handelsassociatie zo'n tweehonderd steden als lid. Hoewel de Hanze al in de twaalfde eeuw werd opgericht, waren de bloei-jaren vooral in de veertiende en vijftiende eeuw. Niet voor niets wordt gezegd dat Zutphen, twee eeuwen voor de echte Gouden Eeuw, al in de veertiende eeuw een gouden eeuw beleefde.' BOURGONDISCHE AANVAL Als graafschap en belangrijke vestingstad in het hertogdom Gelre moest Zutphen uiteraard ook militair en politiek zijn eigen boontjes doppen. Als bescherming tegen ongewenste militaire en politieke bemoeizucht (en hebzucht) had Zutphen al na de vroege invallen van de Vikingen in de negende eeuw beschermingswallen en grachten aangelegd. Die werden in de loop der jaren verder versterkt en verbeterd omdat de dreiging van buiten ook steeds sterker werd. Vanaf de tweede helft van de vijftiende eeuw kwam het gevaar vooral van de Bourgondische vorsten die Gelre en Zutphen aan hun steeds uitdijende rijk wilden toevoegen. Sinds 1465 was vrijwel het gehele grondgebied van wat nu Nederland, België, Luxemburg is en een groot deel van Frankrijk al in handen van de Bourgondische koning Filips de Goede en later Karel de Stoute. Het werd hoog tijd dat Gelre daar aan werd toegevoegd, vonden de Bourgondiërs. VIER METER DIKKE MUREN Toen in de tweede helft van de vijftiende eeuw de Bourgondische landhonger steeds dreigender werd, besloot het Zutphense stadsbestuur zich daar extra tegen te wapenen. Besloten werd om aan de oever van de IJssel een zware verdedigingstoren te bouwen. Die kreeg al snel de toepasselijke naam Bourgonjetoren. De toren, die op de plek kwam van de voor dat doel gesloopte Veerpoort, zou Zutphen en daarmee het graafschap Gelre voldoende beschermen tegen de oprukkende Bourgondische legers, hoopte men. Binnen een jaar stond het indrukwekkende bouwwerk er. Geen eenvoudige zaak als wordt bedacht dat alleen al voor de fundering honderden palen in de drassige grond moesten worden geheid en dat voor de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 48