ERFGOED helemaal duidelijk. Zeker is al wel dat op de begane grond van de toren - waarin tot voor kort een architectenbureau was gevestigd - de stadsmaquette van Constant Willems komt te staan. Bouwkundige Willems bouwt al sinds 2017 aan een getrouwe schaalweergave (1:500) van het Zutphen van 1485, toen de stad een belangrijke rol speelde in de Hanze. Uiteindelijk zal de maquette de oude stad, Nieuwstad, Spittaalstad en een stuk van de omgeving zoals die er in 1485 uitzagen in de Bourgonjetoren 'tot leven' brengen. Maar het verhaal hoe Zutphen en de Hanze er in 1485 uitzagen, blijft niet beperkt tot de maquette, vertelt Hendrik Haafkens, programmamanager erfgoed van de gemeente Zutphen. Het is de bedoeling dat met behulp van bijvoorbeeld animatie en andere multimedia-technieken het historische verhaal zichtbaar wordt gemaakt. Daarbij kan de bezoeker als het ware rondwandelen in de laatmiddeleeuwse stad en intussen steeds extra informatie krijgen. 'Hoe het er precies gaat uitzien, weten we nog niet. Dat hangt ook af van de financiële middelen die beschikbaar zijn', aldus Haafkens. VERHALEN VAN ZUTPHENSE BURGERS Arend Santing, een van de monumentengidsen van het Zutphense gilde is nauw betrokken bij de ontwikkeling van de Bourgonjetoren. Hij gaat er vooralsnog van uit dat de toren dezelfde openingstijden krijgt als de Wijnhuistoren en de Burgerzaal, die beide vier middagen per week open zijn. 'We moeten natuurlijk wel voldoende vrijwilligers hebben om dat te verwezenlijken', zegt Santing, maar hij benadrukt tegelijkertijd dat hij er niet aan twijfelt dat de gildeleden graag bij willen dragen aan het toekomstige succes van de Bourgonjetoren als tentoonstellingsruimte. Gidsen van het Zutphense gilde zullen in ieder geval tijdens de openingsuren aanwezig zijn om vragen van bezoekers te beantwoorden en toelichting te geven op de maquette en op de betekenis van Zutphen als Hanzestad aan de IJssel. Een nieuw in te richten tentoonstelling op de eerste verdieping moet daarbij gaan helpen. Santing: 'Op de eerste verdieping willen we verhalen vertellen over Zutphenaren uit de vijftiende en zestiende eeuw. Dat zijn verhalen over burgemeesters en notabelen, maar ook over gewone ambachtslieden en andere burgers die er toen woonden en werkten.' Volgens Santing worden dat boeiende verhalen: 'Je moet bedenken dat Zutphen in die tijd een welvarende en internationaal belangrijke stad was dankzij de Hanze. Er waren allerlei handelsovereenkomsten en handelsverdragen die tot ver in Europa de handel moesten vergemakkelijken.' DE AUTONOME STAD Dat Zutphen zo'n belangrijke rol in de Hanze speelde, had onder meer te maken met het feit dat in de vijftiende Hendrik Haafkens en Arend Santing in de Bourgonjetoren

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 47