Links: Plafond van Nieuwstad 44-48 (Bedshop de Duif) waarvan de balken afkomstig blijken te zijn van mastdelen van V.O.C. schepen. Rechts: Café Camelot, de stamkroeg van de werkgroep, is pas recent onderzocht en bleek grotendeels uit 1400 te stammen De kracht van de werkgroep schuilt grotendeels in de kennis van de leden. De vijftien vrijwilligers hebben ieder hun eigen expertise en dragen allen op een eigen manier bij aan de onderzoeken. Dineke van Krimpen houdt zich sinds 2000 bezig met de fotografie en het vastleggen van de panden en Neerlandicus Gosse Koolstra houdt zich bezig met het schrijven en redigeren van publicaties. Willems en Groothedde zijn verantwoordelijk voor de verslaglegging en Sietse Wierda duikt met nog een ander lid de historie in en onderzoekt met enkele andere leden de bewonersgeschiedenis. Constant neemt bovendien ook het tekenwerk voor zijn rekening. Willems: 'We zijn altijd op zoek naar nieuwe leden. Maar niet iedereen kan zomaar toetreden. Het is fijn als iemand specifieke kennis kan inbrengen.' KENNIS VERGROTEN Het gebeurt steeds vaker dat de Zutphense burger bij ons aanklopt. 'Maar we doen nooit onderzoek ten behoeve van een bouwvergunning. Dat is het werk van de gemeente', aldus Koolstra. 'Wij onderzoeken alleen een pand om onze kennis over Zutphen te vergroten. Omdat we een amateurclub zijn, is er geen officiële weg te bewandelen voor onderzoek. Soms meldt een (nieuwe) eigenaar zich spontaan bij ons, soms geven we zelf aan dat we een pand graag willen onderzoeken. En tijdens Open Monumentendag hebben we altijd een kraam in de Burgerzaal. Dit HET MANHATTAN VAN DE MIDDELEEUWEN Na een aantal grote stadsbranden tussen 1284 en 1336 werden de huizen in Zutphen herbouwd met baksteen in plaats van hout. Zutphen was daarmee zijn tijd ver vooruit. De stad was rijk en er waren volop baksteenovens. Het bouwen van stenen huizen werd gesubsidieerd. 'Eigenlijk was Zutphen het Manhattan van de middeleeuwen' aldus Groothedde. 'Terwijl in de Achterhoekse dorpjes en stadjes de mensen nog eeuwenlang in houten huizen woonden, waren de huizen in de hoofdstad Zutphen al van steen en hadden de huizen meerdere verdiepingen en hoge gotische topgevels. Dat beeld zijn we aan het vertalen naar de grote stadsmaquette van Zutphen waar Constant Willems druk mee aan het bouwen is. Dankzij onderzoek weten we dat in Zutphen heel veel middeleeuwse panden bewaard zijn gebleven. Rechts: Detail van de stadsmaquette met zicht vanaf de achterkant van de Walburgkerk op het gebied van de Immuniteit St. Walburgis. Het grote witte gebouw is de kapittelzaal. Net als het gebouw op de voorgrond, de latere Proosdij na 1532, was het waarschijnlijk gepleisterd en wit geverfd. De Walburgkerk zelf is hier even weggelaten. Links de ingang naar het Kerkstraatje. De Proosdijsteeg was er nog niet.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 40