NIEUWEKERKJAN VOORWOORD 'Zie je die toren daar? Weet je hoe die heet? Dat is nou de Sint Jan. Maar hij heet ook wel Nieuwstadskerk.' Jongste dochter (7) gooit haar hoofd naar achter om de torenspits te kunnen zien. Constateert: 'Ooh ja, oooh hij is wel hoog hè.' Om vervolgens weer hard door te fietsen richting stad. Op de markt kan ik het ook niet laten om te vertellen dat deze al ruim 800 jaar elke donderdag wordt gehouden. Ik vind het iets magisch hebben, dat al sinds 1195 op diezelfde plek appels en eieren worden verkocht. Dat is toch gaaf? En in de entourage van de Zaadmarkt is er weinig fantasie voor nodig om een beeld te krijgen van de markt door de eeuwen heen. Hetzelfde doe ik bij de Walburgiskerk als we een ruilmiddag bezoeken. Blij met de nieuw verworven Zutphenplaatjes, laat ik en passant de deur van de oudste bibliotheek van Nederland zien. We zoeken de herten op de Kaarsenkroon en onder onze voeten liggen oude graven. 'Weet je waar de uitspraak stinkend rijk vandaan komt.Ik word soms moe van mezelf. Ik weet niet of ik er goed aan doe. Ik wil mijn liefde voor de stad en haar rijke historie graag delen, in de hoop dat het een beetje beklijft Ik bedoel: je had ook op kunnen groeien in een Vinexwijk of een nieuwe stad in de Noordoostpolder, dus zoveel schoonheid om je heen is écht niet vanzelfsprekend. Maar wanneer moet je als ouder wijselijk je mond houden? Dochter 1 heeft duidelijk een voorliefde voor nieuwbouw, dochter 2 smikkelt liever van een lekkerbek op de markt dan dat ze een trapgevel bestudeert, maar dochter 3 biedt hoop. Laatst vroeg ik op weg naar de bibliotheek: 'Weet je nog hoe die kerk heet?' Jahaaa, mammm, dat is de Nieuwekerkjan.' Zo zie je maar. Er beklijft heus wel wat. Brigiet Bluiminck BRIGIET BLUIMINCK HOOFDREDACTEUR BRIGIET@ZUTPHENSEPRACHT.NL PS: Blij met deze Zutphense Pracht? Neem dan nu een abonnement en verzeker jezelf ervan dat hij twee keer per jaar gratis wordt bezorgd. Of geef ons blad cadeau met Sinterklaas of Kerstmis. Dat kan tot 31 december nog voor maar 9,95. www.zutphensepracht.nl 3

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 3