jE^jCAj Het Assenhuis, een puntgaaf middeleeuws huis INTERVIEW Maar wat heel bijzonder is: hier zijn Arabische telmerken gebruikt. Onze moderne cijfers. Maar in 1332 waren dat tekens die nog niet in gebruik waren. Sterker nog, Arabische cijfers werden pas tweehonderd jaar later toegepast, en in de bouw nog later. Alleen de monniken kenden in die tijd het bestaan van Arabische cijfers. We hebben er geen verklaring voor kunnen vinden waarom ze in de Waterstraat zijn aangetroffen. De enige verklaring die we kunnen bedenken is dat een slimme timmermanszoon les heeft gehad van de kanunniken op de Latijnse School en dat hij de cijfers later heeft toegepast in zijn werk als timmerman. Maar eigenlijk is en blijft het een raadsel.' Arabische telmerken in de kapconstructie van Waterstraat 12 Jeroen Krijnen. 'Hij is geen lid van de werkgroep, maar we vragen hem wel heel regelmatig om zijn expertise. Jeroen waakt écht over de stad en kan dat vanuit zijn functie beter dan wij dat kunnen.' WATERSTRAAT 12-14 De werkgroep heeft niet alle puzzels kunnen oplossen. 'Er is nog steeds een groot raadsel. Waterstraat 12-14 was tot 1980 een puntgaaf middeleeuws huis. In die periode heeft er een grondige verbouwing plaatsgevonden in nummer 14 en zijn er zaken verbouwd en gesloopt die we nu achteraf betreuren. Gelukkig is de kapconstructie behouden gebleven. Die bleek uit 1332 te dateren. Elke kapconstructie is eigenlijk een bouwpakket. Hij wordt elders gemaakt en op locatie in elkaar gezet. In de werkplaats werden daarom de onderdelen genummerd, zodat ze op locatie in elkaar gezet konden worden. Zo zijn ook de daksporen van Waterstraat 12-14 genummerd van 1 tot en met 18. DESKUNDIGHEID Jarenlang was de werkgroep Bouwhistorie de enige in Nederland. En van alle werkgroepen van de Historische vereniging Zutphen bestaat ze als enige al 25 jaar.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 39