GOUDEN GELDERSE ROOS De Werkgroep Bouwhistorie Zutphen dingt mee naar de publieksprijs van de Gouden Gelderse Roos. De Gouden Gelderse Roos wordt uitgereikt aan erfgoedprojecten en activiteiten met impact. Tot vrijdag 4 oktober 2019 kon er voor de publieksprijs worden gestemd via erfgoedgelderland.nl. Uitreiking van de prijs is op vrijdag 15 november 2019 tijdens de Gelderse Landdag in Theater De Lindenberg in Nijmegen. Bij het ter perse gaan van deze editie was de uitslag nog niet bekend. Kaarsnis in gotische vorm waarvan we dachten dat het in 1579 (dit wordt nu op Funda ook nog genoemd) gebouwd was, maar dat in werkelijkheid uit 1340 bleek te stammen. De presentator van dat programma Roeland Kooijmans was zo onder de indruk van Zutphen, dat hij hier zelfs is komen wonen. Die desbetreffende uitzending over Zutphen gaf een mooi inzicht in hoe we als werkgroep te werk gaan.' nog te bezitten. En Beukerstraat 65-67, het Assenhuis, is ook nog puntgaaf middeleeuws, gebouwd tussen 1385 en 1391. Dat pand is zo bijzonder, daar raakten we niet uitgekeken. We hebben er zelfs het boek Steenrijk in Zutphen over gemaakt.' Daarnaast heeft de werkgroep er ook mede voor gezorgd dat Zutphen vandaag de dag de stad is die het is. 'Daar hebben we inderdaad wel een kleine bijdrage aan geleverd. Net als het Wijnhuisfonds, dat al 100 jaar waakt over de stad en veel verpauperde panden heeft weten te behouden. We vinden elkaar regelmatig en de werkgroep doet soms ook onderzoek in opdracht van het Wijnhuisfonds.' Mede door de inzet van de werkgroep is er ook een bouwhistoricus aangetrokken door de gemeente: PUNTGAAF MIDDELEEUWS De belangrijkste troef van de werkgroep is dat dankzij hun onderzoek het algemene beeld van Zutphen flink is bijgesteld. Groothedde: 'We weten nu dat Zutphen uniek is als het gaat om middeleeuwse bebouwing. Zeker vijftien panden in de stad hebben nog een topgevel uit de periode 1275-1325 met fraaie vroeggotische blindvensters. Dat is echt heel erg bijzonder, maar in geen enkele vakliteratuur en in geen enkel geschiedenisboek op school vind je dat terug. Neem het Oude Gasthuis aan Zaadmarkt 95, dat bleek nog grotendeels middeleeuws te zijn. Met het pand Spiegelstraat 13 (het Nieuwe Gasthuis) bleek Zutphen haar beide middeleeuwse ziekenhuizen Topgevel van Frankensteeg 13 met vroeggotische blindvensters

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 38