Van een kaarsnis meer of minder kijken ze niet meer op. De heren en dame van de werkgroep Bouwhistorie. Met 232 onderzochte panden, duizenden foto's, tien grote dozen met verslagen - uit de analoge tijd - en vier boeken over hun bijzondere werk op de plank heeft de werkgroep een groot deel van Zutphen herontdekt. En daarbij werden al vele kaarsnissen onderzocht. Vijfentwintig jaar onderzoek en diverse bijzondere vondsten hebben gezorgd voor een geheel nieuwe kijk op Zutphen. 'Het doel van de werkgroep was vooral om te onderzoeken of er in de stad nog middeleeuwse panden stonden. Panden van vóór 1572 om precies te zijn', vertelt Constant Willems, net als Groothedde lid van het eerste uur. 'De algemene aanname was dat Zutphen in 1572 en tijdens de bezettingsjaren erna grotendeels verwoest was door de Spanjaarden en dat er uit de periode ervoor niets of nauwelijks iets bewaard was gebleven. Maar door ons werk - Michel is archeoloog, ik was als bouwkundige betrokken bij veel restauraties - kregen we steeds sterker het vermoeden dat Zutphen veel middeleeuwser was dan op dat moment gedacht werd.' Groothedde: 'We misten eigenlijk heel veel bovengrondse kennis.' En zo werd de werkgroep geboren. MOOIE VONDSTEN Turfstraat 21 was het eerste huis dat grondig onder de loep werd genomen door de werkgroep. Groothedde: 'Het bleek te gaan om een oud kloosterhuis van het Broederenklooster. In 1466 was hier een monnikenhof en in 1498 wordt gesproken van 'Den Kloster Nije Huisinge'. We hebben een dendrochronologisch onderzoek laten uitvoeren en daarbij is de kap inderdaad gedateerd op 1468. Het Turfstraat 21, het eerste pand dat de werkgroep Bouwhistorie 25 jaar geleden onderzocht pand maakte met Turfstraat 15, 17 en 19 deel uit van een L-vormig complex, het pand van Van Someren en Ten Bosch zorgt voor een breuk in dat complex, want dat werd rond 1900 volledig herbouwd.' Misschien wel de meest unieke vondst van de werkgroep was de ontdekking van origineel schilderwerk uit 1300. In het pand aan Bornhovestraat 43 zit een gotische spitsboogvormige nis in de gevel uit circa 1300. Hierin bleken oude passerkrassen te zitten én restanten van het originele schilderwerk. 'We waren nét op tijd', vertelt Willems. 'De bewoonster stond al klaar met emmers verf om de muur te gaan sauzen. Maar dit toont aan dat de stad in die tijd veel kleurrijker was dan we dachten.' MOMENT OF FAME De werkgroep kent meer succesmomenten, ook op nationale TV. Gosse Koolstra: 'Rond 2006-2007 maakte de NCRV een kopie van het Britse programma House Detectives waarbij een pand historisch onderzocht wordt. Niet alleen de bouwhistorie, maar ook de bewonersgeschiedenis wordt onderzocht. De eerste aflevering van het programma is opgenomen in Zutphen. We bezochten toen Turfstraat 4, het pand waar nu Bakker Ebbers in zit. Een pand 37

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 37