HENDRICK DE KEYSER: TWEE PANDEN IN WARNSVELD Vereniging Hendrick de Keyser werd in 1918 opgericht door enkele Amsterdammers onder leiding van de wijnkoopman Jacobus Boelen. Ze is vernoemd naar de Amsterdamse stadssteenhouwer Hendrick de Keyser (1565-1621), die onder meer het grafmonument van Willem van Oranje in Delft maakte. In een tijd van economische bloei constateerden de oprichters dat sloop, nieuwbouw en verpaupering het beeld van de Nederlandse dorpen en steden ernstig aantastten. De remedie was eenvoudig: door aankoop kon de vereniging huizen redden. En de inkomsten uit verhuur maakten het onderhoud mogelijk. In de gemeente Zutphen heeft de vereniging op dit moment drie panden. Naast huis Alpha is dat Groenmarkt 7 en het Leeuwenkoppenhuisje aan de Molenstraat in Warnsveld. Beide geschonken door de heer en mevrouw Laman Trip. Sinds 2018 opent de Vereniging haar deuren voor een breder publiek en laat aan de hand van haar mooiste huizen de woonhuisgeschiedenis van Nederland zien. Slaapkamer op de eerste verdieping met originele balkenplafond en kledingkast jaren '30, en een rozet uit 1916. Op de eerste verdieping is nog één kamer met een houten plafond uit de bouwtijd van het huis.' ZONNECOLLECTOREN EN WARMTEPOMP Omdat Huis Alpha in slechte staat was, heeft de Vereniging samen met bouwbedrijf Dijkhof Bouw uit Klarenbeek gekozen voor een grote casco restauratie. 'De fundering, het metselwerk, de zolder, het zink, de constructie: vrijwel alles is hersteld.' Duurzaamheid was daarbij mede leidend. 'In 2030 moet landelijk de CO2 uitstoot met 40% zijn gedaald. Wij hebben daar ook een verplichting in. En we willen als vereniging ook altijd zo duurzaam mogelijk restaureren. Maar het brengt ons dikwijls in een spagaat. Zo hadden we de wens om aan de achterkant van Huis Alpha zonnecollectoren op het dak te plaatsen, maar omdat het pand een rijksmonument is krijgen we Zie www.museumhuizen.nl en www.hendrickdekeyser.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 25