BINNENKIJKEN Projectleider Ronald van den Belt begeleidt samen met Ann-Katrin Adolph deze restauratie. 'We beginnen een restauratie altijd met een archiefonderzoek. Dat vormt de basis van wat we gaan doen. We kijken naar wat er was, wat er nog is en dat wordt uitgangspunt. In het geval van Huis Alpha zien we een huis dat weliswaar in 1835 is gebouwd, maar dat daarna nog een aantal keren grondig is verbouwd. Dan komt altijd de vraag: ga je restaureren naar de meest oorspronkelijke vorm? In het geval van huis Alpha kan dat eigenlijk niet. De vaste trap naar de eerste verdieping, de erker en de zijingang zijn allemaal van latere datum. Het is té ingrijpend en té kostbaar om dat terug te brengen naar de meest oorspronkelijke staat. We hebben ervoor gekozen om de gedane verbouwingen te behouden. Dat maakt huis Alpha een eclectisch monument waarin sporen van verschillende tijden zichtbaar blijven.' GEEN KAMER MEER STIJLZUIVER Voordat huis Alpha in 1835 werd gebouwd, stond er op die plek een boerderij. In de keuken en in de garage zijn nog enkele restanten van de boerderij zichtbaar. Ook de waterkelder is waarschijnlijk van voor 1835. In dat jaar liet de heer Ridder huis Alpha bouwen in classicistische stijl. 'Al is geen enkele kamer op dit moment nog stijlzuiver', vertelt Adolph. 'In 1881, 1916 en 1930 hebben grondige verbouwingen plaatsgevonden. Periodes met een heel eigen bouwstijl, die duidelijk hun sporen hebben nagelaten. Zoals de typische schilderijlijsten uit de '.'-V. Boven: Toiletruimte uit ca. 1881 Onder: Bijkeuken op de begane grond uit ca. 1932

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 24