Geheel links: De librije op de eerste verdieping boven de Refter. Links: Eigenaar Anton de Lange. Linksonder: De Refter in 1918. Fotocollectie Regionaal ArchiefZutphen, fotonummer SZU002029066 Rechts: De kloostergang met spitsbogen die straks dienst zal doen als ingang. in Zutphen. Minkman kookte zelfs een Michelinster bij elkaar in Zwitserland, waar hij jarenlang een restaurant en hotel runde. 'Het wordt top'. In de tuin aan de kant van de Rosmolensteeg komt een terras. 'Een deel wordt terras en van een ander deel maken we kruidentuin waarvan de opbrengt wordt gebruikt in de keuken. Net als vroeger bij de monniken. Door het Grand Café en het terras wordt het klooster weer een beetje van de stad.' HISTORIE IN PLAATS VAN COMMERCIE Tijdens het bouwproces is ook besloten om de houten ramen aan de zijde van de tuin en de Rosmolensteeg te laten zitten. 'Die zijn - pas - eind negentiende eeuw toegevoegd, maar maken net zo goed deel uit van de geschiedenis. Zo blijf ik samen met Kappert Bouw eigenlijk tijdens het hele bouwproces schaven aan de plannen.' De Lange besloot het aantal geplande hotelkamers van twintig a tweeëntwintig daarom terug te brengen naar zeventien. 'Alles wat we ontdekken aan moois en waardevols willen we zoveel mogelijk behouden en integreren. Dat is misschien niet het meest commercieel, maar de historie is leidend. Het gaat hier wel om een hele belangrijke plek in de geschiedenis van Zutphen. Ik doe dit ook niet om rijk te worden, maar om me rijk te voelen.' OORSPRONKELIJKE FUNCTIE De entree van het hotel komt aan de zijkant, vlakbij het Gideon-monument. Door een grote spitsboog komen gasten binnen in de oorspronkelijke kloostergang die zijn spitsbogen terugkrijgt. Overal komt glas, zodat eigenlijk één grote ruimte ontstaat met diverse doorkijkjes. Er komt bewust geen receptie. 'Er staat straks altijd iemand om onze gasten welkom te heten. Het idee is dat ze zich zo direct thuis voelen.' Direct links na de entree komt via - ook weer grote spitsbogen - een doorkijkje naar de keuken en het Grand Café annex restaurant. De refter, de oude eetzaal van de monniken, krijgt daarmee ook weer - ten dele - zijn oorspronkelijke functie terug. 'Hier aten eeuwen geleden de monniken al. Hetzelfde geldt voor het oude dormitorium waar in 2020 weer hotelgasten slapen en de slaapzaal op de eerste verdieping. Al hoeft de toekomstig gast niet op zaal te liggen, maar komen er straks twaalf comfort kamers, drie luxe kamers en twee suites op de benedenverdieping. Eén in de oude kapittelzaal en één in de sacristie. Boven de refter zit bovendien nog het oude scriptorium of librije waar de monniken honderden jaren geleden al lazen en boeken (over)schreven. Deze zaal heeft nog een oud tongewelf en de originele stenen vloer en biedt straks ruimte aan feesten en bijeenkomsten', aldus De Lange. 'Mooi toch?!'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 19