DE LATIJNSE SCHOOL Zutphen was een welvarende Hanzestad en had al voor 1212 een school, zo lezen we in 'De Latijnse school in Zutphen' van Jan Nieland. De oudst bekende vestiging van de Latijnse school is aan het Rijkenhage. In 1454 zien de kerkmeesters in dat er meer nodig is wat betreft onderwijs en kopen dan 'Des dekens hues totter schoelen behoeff'. Dit is het huis van het hoofd van het kapittel op Kerkhof 8. In 1544 wordt achter dit huis, tegen de stadsmuur aan, nog een extra kamer gebouwd en spoedig daarna is er sprake van 'verdere verbetering door er een extra verdieping met scrijfcamer, een nye coeckene en een hancksolder' te bouwen. Het maatschappelijk belang voor het onderwijs in Zutphen groeit en in 1458 wordt met een verordening bepaald hoeveel minerval (schoolgeld) er betaald moet worden. In 1594 volgt er dan een officiële splitsing van de lager geklasseerde Nederduitse school en de Latijnse school. Deze laatste verhuist dan naar het Broederenklooster. Er wordt rond 1601 en 1608 nog twee keer stuivertje gewisseld tot in 1633 de Latijnse school zich definitief vestigt in de Broederenklooster. De laatste verhuizing van de Latijnse school is in 1881 naar 's Gravenhof, waar nu een restaurant zit. Slechts enkele panden verwijderd van zijn eerdere onderkomen. van Kerkhof 8 onderbroken met een stuk muur met uitkragingen die overeenkomt met de oudere, vroeg 14e eeuwse, stadsmuur aan de westkant van de stad. Ter hoogte van nummer 10 lijkt er zelfs helemaal geen stadsmuur meer te staan. Hier is de gevel met oude stenen ooit geheel opnieuw gemetseld. EIGEN PRAKTIJK Gillis de Jager woont nu er nu zo'n 12,5 jaar. Hij groeide op in Bolsward en studeerde in Amsterdam. Na zijn studie werkte hij in het Academisch Ziekenhuis in Groningen en vervolgens kon hij later kiezen uit twee banen: de een in Amsterdam, de ander in Zutphen. Hij koos voor 't oosten. 'En daar heb ik nooit spijt van gehad', aldus Gillis. 'Mijn vrouw en ik hebben eerst in Lochem gewoond en daarna jarenlang in het buitengebied van Joppe. Hier zijn 9

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 9