BINNENKIJKEN de muur plaats. Dat is gebeurd rond 1544. Hierbij kreeg de stadsmuur drie grote vensters. Aan de kant van de Martinetsingel zijn deze grote ramen nog altijd goed zichtbaar. Hier bevindt zich de tuinkamer van Gillis de Jager met zicht op De Bleek. 'Het is een heerlijke plek waar ik erg graag zit'. STRAETE VAN VIJF HUESEN Het huis van Gillis de Jager maakt deel uit van de Straete van vijf huesen. In 1356 kocht de stad het Veluwse hertogelijke goed Neder-Helbergen van de hertog en kanaliseerde de IJssel in 1357 naar de westzijde. De rivier had in de eerdere decennia grote schade toegebracht aan de stadsmuur en de huizen erachter. Met het verleggen van de rivier kwam het terrein ten zuiden van de kerk aan een dode IJsselarm te liggen. Omstreeks 1360 sloot men hier de stad af met een nieuwe stadsmuur. Hier aan de zuidzijde van de kerk stonden oorspronkelijk vijf huizen, vandaar ook de naam 'Strait van vijf huyseren voir die Vyschport'. Hoewel er eigenlijk zes huizen stonden, heeft de term vermoedelijk betrekking op de van oorsprong geestelijke huizen in de straat. STADSMUUR Wie nu vanaf de Martinetsingel naar de stadsmuur kijkt, ziet dat deze ter hoogte van Kerkhof 8 en 10 afwijkt van de rest van de muur. De relatief jonge stadsmuur met uitkragingen van spitsboogjes wordt ter hoogte Rechtsboven: de woonkamer met daarachter de keuken Onder: voorkamer met hoge ramen die zicht geven op de Walburgiskerk en het 's Gravenhof Boven: in het huis zijn veel hoogteverschillen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 8