Links: Marina Wöhrmann voor de ingang van het huidige Wöhrmannhof, de plek waar de boekbinderij heeft gestaan. Daarnaast het tweede logo dat een plek zal krijgen in het hof Boven: foto van de eerste steenlegging in 1912 met een 3-jarige Frits Wöhrmann Rechtsboven: het voormalige Wöhrmann complex Eind vorig jaar is het oude bedrijfslogo van de Koninklijke Wöhrmann teruggeplaatst in het Wöhrmannhof. Daarop nam Marina Wöhrmann, woonachtig in Friesland, contact op met het Erfgoedcentrum Zutphen. Ze is de dochter van Frits Wöhrmann en groeide op in Zutphen. Marina werkt al geruime tijd aan het familiearchief én blijkt veel bijzonder materiaal in haar bezit te hebben. Frits Wöhrmann was decennia lang directeur van het bedrijf waarop zijn familienaam prijkte. Onder zijn leiding werd de boekbinderij een grote speler op die markt en verhuisde uiteindelijk van de binnenstad naar het industrieterrein de Mars. Frits Wöhrmann groeide op aan de Kuiperstraat 14-15 bij de binderij. In 1942 trouwt hij en gaan Frits en zijn vrouw aan de Jacob Damsingel wonen. Hier liggen nog veel jeugdherinneringen van Marina. STEDELIJK LYCEUM Tijdens een wandeling naar het Wöhrmannhofje vertelt Marina dat ze zich de koude winters in het huis, dat met kolenkachels werd verwarmd, nog goed kan heugen. Ze kwam regelmatig op het bedrijf dat met recht een familiebedrijf genoemd kan worden. Niet alleen werkte er veel familie, maar ook naaste medewerkers die er al lang werkten worden vanzelf tot 'tante' of 'oom' gebombardeerd. Marina ging naar het Stedelijk Lyceum in Zutphen en studeerde daarna Duits in Groningen. Ze werkte daarna in Amsterdam en Groningen, waar ze haar man ontmoette. Ze zette haar loopbaan voort in Heerenveen en Leeuwarden en bleef uiteindelijk in Friesland wonen. FOTO ÉN STEEN Marina Wöhrmann heeft nog bijzondere foto's van de familie en het bedrijf. Daarvan is de eerste steenlegging, gecombineerd met de bewuste eerste steen, wel iets bijzonders. Frits Wöhrmann is op de bewuste foto pas drie jaar oud. Het logo én de eerste steen die in Marina's bezit zijn, krijgen weer een plekje in Zutphen. Het Erfgoedcentrum gaat met diverse partijen aan de slag om deze plek in het Wöhrmannhof te vinden en dit tweede hoofdstuk aankomende zomer toe te voegen aan dit mooie verhaal. 69

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 69