ONDERNEMEN IN EEN MONUMENT Vanuit die benedenverdieping kun je niet naar buiten kijken. De Berkel kabbelt onzichtbaar voorbij. Wel stroomt er deze lentemiddag monumentaal zonlicht naar binnen door het hoge raam aan de zuidkant. Bijna zoals in een kerkgebouw. 'Dat raam hadden we wel groter gewild,' zegt Ellen. 'Maar 't Pakhuys is aan de buitenzijde een officieel monument. Er mag dus niets veranderd worden.' 'We zijn multifunctioneel, dat past bij het idee van een vrije ruimte. Bij wat er allemaal gebeurt in dit gebouw, worden wij als zaalverhuurders vaak uitgenodigd. Een ligconcert? Dan vragen ze of we erbij komen liggen. Heerlijk.' HET HUIS WAS WEER HEEL Hein: 'In november was er een benefietconcert voor een asielzoeker. Wat een betrokkenheid, wat een inzet, en... wat mooi. Ik had de tranen in m'n ogen staan. Het is de magie van deze plek. Toen we in 2004 het gedeelte boven kochten, werd ons verteld dat we beneden nooit te pakken zouden krijgen. Het is ook een hele strijd geweest, maar uiteindelijk is het toch gelukt. In 2007 was ook de benedenverdieping van ons. Het huis was weer heel.' Ellen: 'Natuurlijk was ik het ermee eens dat we, zoals Hein zegt, niet meer zo'n groot leeg gat onder ons hadden, maar vaste voet op de grond. In eerste instantie dacht ik wel: wat moeten we met die bak ruimte?' Hein: 'We hadden helemaal niet bedacht wat we ermee moesten. We hebben verbouwd en de deur opengezet. Daarna is het gaan lopen. Het werd als vanzelf een plek die dingen mogelijk maakt waar de stad iets aan heeft.' Ellen: 'Eerst ben ik er zelf aan de slag gegaan, ik geef creatieve cursussen, schilderles en workshops voor groepen. Al snel kwamen er vragen: kunnen we hier ook yoga doen? Kan ons koor hier repeteren? Zo kregen we er onverwacht een bedrijf bij dat we nooit voor ogen hadden gehad. Waar geen businessplan voor was gemaakt.' KATTENHAVEN Hein wijst op een bakstenen basis onder aan een metalen pijler pal naast de entree. 'Dat is het restant van de fundering uit 1830. Toen is het huis gebouwd. Het staat op zand. Aanvankelijk was het een vrijstaand huis, later is de boel eromheen volgebouwd.' Ellen wijst op een dichtgemetselde boogvormige poort: 'Het was een pak huis, je kunt je dus goed voorstellen dat er paarden hebben gestaan. In de Kattenhaven hier om de hoek werd alles overgeladen in platbodems - 'katten' werden ze genoemd - en in dit gebouw was dan de opslag.' Hein oppert de mogelijkheid dat de boog een opzettelijk minder dik gemetseld deel van de muur is. 'Om kosten te besparen. Stenen waren duur in die tijd. Denk aan de term 'steenrijk'.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 64