De houten trap ligt er tijdelijk uit. Het gezelschap gaat de diepte in via een ladder: voorzitter Nel Viersen van het Wijnhuisfonds (eigenaar/verhuurder van Dat Bolwerck en bijbehorend koetshuis), smid Peter Vree, architect Silvester van Veldhoven. 'De vloer is helemaal vervangen, hij was slecht en ongelijkmatig,' vertelt de architect. 'Hij is opnieuw aangelegd en dan iets lager. Nu kun je makkelijker onder zo'n tunnelgewelf door.' Aan beide uiteinden is een hekwerk te zien, vervaardigd door Peter Vree. Nel Viersen bewondert de eenvoud van de 'hekjes'. 'Je kunt als smid inderdaad de neiging hebben om er leuke krulletjes aan te maken,' lacht Vree. Het ene hek trekt de aandacht naar een beerput die bij de werkzaamheden werd ontdekt, het andere naar een waterput. Viersen: 'We zijn Vincent erkentelijk dat hij als huurder voor publiekstoegankelijkheid heeft gekozen. We hebben besloten een extra investering te doen om ervoor te zorgen dat je het verleden van het gebouw echt kunt zien. Om het verhaal erbij te kunnen vertellen en levend te houden. Het past ook goed bij de nieuwste ideeën over erfgoededucatie.' Ze ziet het al helemaal voor zich hoe schoolkinderen hier straks letterlijk in de roemruchte geschiedenis van Zutphen afdalen. In de loop der jaren is er van alles aan afgebroken en aangebouwd, in overeenstemming met de steeds wijzigende functies die het koetshuis had. 'Balken lagen gewoon op kozijnen. Een wonder dat het allemaal is blijven staan,' zegt Van Veldhoven. Tot de gebruikers van de kelder in de vorige eeuw behoorden onder meer de marechaussee en, daarna, schietvereniging Dat Bolwerck. Schietbaan, schuttersputje en bar waren nog aanwezig als het geheimzinnige decor van een spionagefilm. Maar ze zijn bij de verbouwing verwijderd. 'Je kunt niet al het verleden behouden,' zegt Van Veldhoven. 'De beerput en de waterput getuigen echt van de diepere historie van deze plek.' KLIKO VAN WELEER Toen de werkzaamheden begonnen, had niemand gerekend op archeologische vondsten van belang. Zodra de beide putten opdoemden, werd alsnog de gemeentelijke afdeling archeologie ingeschakeld. Niet met de bedoeling een diepgravend onderzoek te doen (dat zou veel te tijdrovend en kostbaar zijn), maar om een oordeel te geven over de archeologische betekenis. Stadsarcheoloog Michel Groothedde: 'De beerput is van rond 1700. Beerputten zijn een soort kliko's van weleer. Deze fungeerde als latrine voor het grote pand toen het achttiende-eeuwse koetshuis er nog niet stond. Al eerder vonden we latrines aan de achterzijde van Dat Bolwerck, die zitten nog steeds onder grond. Precies erboven bevinden zich tegenwoordig de toiletten...' KOEPELGEWELF 'De waterput is waarschijnlijk zestiende-eeuws', aldus Groothedde. 'In elk geval van na 1549, tot die tijd lag hier de gracht bij de dwangburcht van waaruit graaf Karel van Egmond zich tegen de stad had gekeerd. Dat Bolwerck is op de plek van die burcht gebouwd.' De put werd bij de bouw van het koetshuis niet gedempt: 'Wel Dat Bolwerck met geheel rechts een deel van het koetshuis waar de putten gevonden zijn werd hij afgetopt tot kelderniveau. Er kwam een koepelgewelfje op en daarop werd een loden pijp geplaatst. Door die pijp kon je water oppompen. Het zal onder meer voor de paarden in het koetshuis zijn bedoeld.' Peppelenbosch en Viersen zien wel wat in het plaatsen van een informatiebord bij het nu weer zichtbare gewelfje, mogelijk met een tekening erop van hoe de pompconstructie eruit zag. Wat er in de beerput zit, blijft voorlopig in nevelen gehuld. Maar wat er in zou kunnen zitten, wordt tentoongesteld. Groothedde: 'Er komt een betonnen deksel op, met een bruin kleurtje. Daarin brengen we botjes en scherfjes aan, losse vondsten uit de zeventiende eeuw, die we bewaren in wat je onze educatieve grabbelton kunt noemen.' De kelder wordt straks het domein van videokunstenaars, vertelt Peppelenbosch. Die kunnen zich laten inspireren door het verre en soms duistere verleden. 61

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 61