De IJssel stroomt feller dan de Amstel van Ad ten Bosch is recent verschenen bij uitgeverij Van Oorschot. CUTENBE Ine Soepnel is sinds 2015 eigenaar van Van Someren Ten Bosch (foto: Jan Mulders) reclame, meer aan poëtische: de dichter Ida Gerhardt, die in Eefde woonde, was een trouw bezoeker, het werd een beetje haar winkel, 'en dat vormde geen onbelangrijke bijdrage aan de ontwikkeling en het succes ervan'. EIGENGEREID De huidige, en eerste vrouwelijke eigenaar is (sinds 2015) Ine Soepnel. Ze maakte eind vorig jaar bekend dat de winkel in het jubileumjaar zelfstandig verder zou gaan, los van boekenketen Libris. Net zo zelfstandig dus weer als 175 jaar geleden Albert van Someren. En net zo 'eigengereid', zegt Soepnel. Veel is er sindsdien veranderd in de boekenwereld. Neem de omloopsnelheid van boeken, de ontlezing, de opkomst van het e-book. Maar Soepnel relativeert al die bedreigingen. 'Wij zijn al jaren stabiel. Onze grootste concurrent is tijdgebrek. Klanten vragen het ons af en toe: Verkoopt u ook tijd?' Maar veel belangrijker is voor Soepnel dat haar boekhandel nog altijd, net als in de tijd van Van Someren, een van de culturele middelpunten van de stad is. Met lezingen van bekende en minder bekende schrijvers uit binnen- en buitenland - dit jaar waren al uiteenlopende figuren als Peter Buwalda en de Zuid-Afrikaanse Antjie Krog te gast - weet de winkel het lezerspubliek aan zich te binden. 'We hebben sowieso trouwe klanten,' zegt Soepnel. 'En toeristen weten de winkel ook steeds beter te vinden. Zutphen is een heel geschikte stad voor een boekwinkel.' Het jubileum wordt in oktober met een groot feest gevierd. Links en boven: het indrukwekkende interieur van Van Someren Ten Bosch AD TEN BOSCH De IJssel stroomt feller dan de Amstel Herinneringen een boekverkoper, uitgever en schrijver 59

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 59