CULTUREEL ERFGOED Wereldoorlog werd de naam 'Ten Bosch' aan de winkel toegevoegd. Henk ten Bosch werkte vóór de oorlog bij boekhandel Allert de Lange op het Damrak in Amsterdam en later op de buitenlandafdeling van uitgeverij Meulenhoff. Gedurende de oorlog was hij tewerkgesteld in Duitsland. Toen de oorlog voorbij was, werd hem gevraagd of hij boekhandel Van Someren wilde overnemen. Eigenaar Arend Hagenbeek was (al vóór de oorlog) overleden. Inmiddels heeft ook zoon Ad de winkel weer overgedaan, maar zijn herinneringen - waaronder die aan zijn vader - zijn gebleven. Zoals 'de geluiden van de winkeldeur, de hoge toon als hij uit het slot werd getrokken en de klap waarmee hij in het slot viel. Tot op de dag van vandaag is die toon onveranderd, want deur, slot en sponning zijn sinds de verbouwing van 1950 dezelfde. 'Soms waait dat geluid me van ver in de Turfstraat tegemoet en roept een herinnering aan mijn vader op.' IDA GERHARDT Twee jaar nadat Ten Bosch de winkel had overgenomen van zijn vader, was de winkel toe aan een verbouwing. Architect Egbert Hoogenberk maakte de tekeningen; hij respecteerde het verleden van het gebouw. Tegenwoordig is het min of meer vanzelfsprekend dat bij verbouwingen van oude panden rekening wordt gehouden met hun historische kwaliteit, zowel buiten als binnen. In 1979 niet: men dacht nog in verlaagde plafonds, luifels aan de gevels en neonverlichting,' schrijft Ten Bosch. 'De toenmalige voorzitter van de winkeliersvereniging 't Rondje kwam na afloop van de verbouwing op me af en vroeg of het bij die onverlichte gevel met dat houten uithangbord bleef? 'Er komt toch wel iets moderns aan je pui, je wilt toch wel verkopen, of niet soms?'' De klanten van de boekhandel hadden geen behoefte aan schreeuwerige

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 58