MONUMENT HELP, MIJN MONUMENT IS EEN TOCHTGAT! MONUMENTENZORG, GEMEENTE ZUTPHEN Wie een monument bewoont of bezit, weet dat het kan worden gezien als een optelsom van details. Verander je één (belangrijk) onderdeel, dan heeft dat invloed op het totaal. Maar natuurlijk wil je af en toe ook een probleem wat je ervaart aanpakken. Denk bijvoorbeeld aan kierdichting, hoe moeilijk kan het zijn om daar wat tegen te doen? Nou dat valt inderdaad vaak best mee, er zijn veel mooie oplossingen, maar je moet wel een paar zaken in de gaten houden. In de tweede editie Hoe maak ik mijn monument energiezuiniger: kierdichting. Kierdichting blijkt gek genoeg regelmatig over het hoofd te worden gezien als we als monumentenadviseurs van de gemeente met eigenaren in gesprek gaan over de 'energiehuishouding' van een monument. Kieren horen natuurlijk een beetje bij een oud huis en kunnen soms zelfs functioneel zijn. Toch zijn 'ze' ook verantwoordelijk voor 10% tot 20% van het energieverlies in het gemiddelde historische huis. Kieren vind je in principe bij aansluitingen van bouwdelen met verschillende materialen. Bijvoorbeeld tussen de stenen muren en de houten vensters. Of tussen vaste en bewegende delen dus bijvoorbeeld het kozijn en een draai-, of een schuifraam. Het met (kunststoffen) dichtmaken van kieren leidt vaak tot vochtproblemen. Vocht wordt ingesloten en veroorzaakt rotting van hout of zwamvorming in en om steen. Het afdichten van ventilerende kieren kan weer leiden tot condensatie op plekken waar je als eigenaar helemaal geen vocht kunt gebruiken. Een lastig thema dus, want hoe goed je het ook wilt doen, het gaat nog wel eens mis. Daarom wat tips: Kierdichting met al dan niet speciaal voor monumenten ontwikkelde strips en borstels kunnen flink bijdragen in energieverlies! Het belangrijkste voordeel: ze dichten niet alles af en houden daarmee uw klimaat voor u en het monument gunstig. Gebruik nooit schuimende kunststoffen zoals pur schuim in een monument om kieren te dichten. Het materiaal veroorzaakt altijd problemen en is moeilijk te verwijderen; Soms zijn prima historische oplossingen mogelijk! Denk bijvoorbeeld aan het herstel van een tochtsluis in een gang of hal. Maar er zijn meer historisch en vooral materiaal technisch goede detailoplossingen mogelijk. Het dichtzetten van kieren bij ramen kan, maar laat je goed adviseren! Hiervoor is ook de monumentenwacht Gelderland een prima adres om met uw vragen naar toe te gaan. Maar gaat u ook vooral met ons in gesprek, de gemeente wil u graag helpen bij het verduurzamen van uw monument. Dat is voor ons zelfs een doel op zich! Kieren worden nog wel eens 'afgekit', maar dat veroorzaakt meestal houtrot omdat vocht hiermee ingesloten wordt. Als kierdichting van een historisch waardevol onderdeel niet kan, is het soms beter om er een constructie voor of achter te plaatsen. Denk bijvoorbeeld aan een voorzetraam aan de binnenzijde. Iedereen begrijpt dat ongecontroleerde ventilatie en tocht niet bevorderlijk is voor het comfort, maar ventilatie is wel essentieel voor een gezond binnenklimaat. Gaat u aan de slag met kierdichting, zorg dan vooral dat u wel gecontroleerd kunt gaan ventileren. Hiervoor zijn veel verschillende en goede oplossingen mogelijk. De gemeente heeft samen met het Wijnhuisfonds en andere eigenaren de afgelopen tien jaar veel projecten uitgevoerd, waarbij specifiek veel ervaring is opgedaan met kierdichting en ventilatie. De erfgoedspecialisten van de gemeente Zutphen adviseren graag over het verduurzamen van uw monument of historisch pand in de beschermde stadsgezichten van Zutphen. Neem contact op met de gemeente via het algemene telefoonnummer 14 0575 of erfgoed@zutphen.nl 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 55