ARCHEOLOGIE De erfgoedportal, te vinden op www.erfgoedcentrumzutphen.nl, is de digitale plek waar informatie over (onderzoeken van) de erfgoedpartners en andere cultuurhistorische instellingen en verenigingen in Zutphen is terug te vinden. RIJKENHAGE - AANLEGPLAATS VOOR DE FLUISTERBOOTSCHIPPERS Jaarlijks worden in Zutphen rond de 30.000 bezoekers op fluisterboten door de stadsgrachten en de Berkel rondgevaren. Al die bezoekers moeten via een stalen steigerconstructie in- en uitstappen en de schippers zelf moeten hun boten in de smalle Berkel weten te keren en aan te leggen. Er bestaat bij de schippers al jaren de wens om dit netter en efficiënter te doen. In 2017 is vanuit de gemeente besloten om te onderzoeken of en hoe er aan de wens van de schippers (een bredere vaargeul en betere opstapplaats) voldaan kan worden. In het kader van die wens is in 2018 een proefsleuvenonderzoek uitgevoerd, gevolgd door een kleinschalige opgraving. Er zijn twee zware muren aangetroffen, bestaande uit tuinmuren. De eerste hoort bij de kloosterfase, daterend tussen 1334 en ca 1600 en heeft bij het klooster "Moeders van het Rondeel" gehoord. De tweede muur is vermoedelijk geplaatst nadat de eerste muur door verwaarlozing is verzakt en deels is ingestort. Deze hoort bij de weeshuisfase en is pas in 1953 gesloopt. Eind 2019 of begin 2020 zal het terrein nog eens worden opgegraven, waarbij de muren geheel vrij komen te liggen en tevens zal de vaargeul worden verbreed en verdiept. We verwachten dan ook dat we volgend jaar een completer verhaal kunnen aanleveren. Foto van de twee muren. Links de muur uit de weeshuisfase, rechts de muur uit de kloostertijd. Deze is aan de waterkant duidelijk verzakt. Verder naar achteren komen de muren samen. In de achtergrond de Berkelpoort. De vlaktekening geprojecteerd op een tekening van de kazerne uit 1895. Licht en donkerroze zijn de muren behorende tot de weeshuis- en kazernefase. Oranje is de muur die behoort tot de kloosterfase. 10 meter Erfgoed Centrum Zutphen Historisch hart van de regio Ontdekken 54

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 54