ARCHEOLOGIE Middeleeuwse munten van één vierkante meter, gevonden bij het altaar van Ludger, Cunera en Walburgis. De waargenomen IJsselkade (rood) en de Kattenhavenstuw (blauw) geprojecteerd op de kadastrale kaart uit 1832. Met lichtblauw is aangegeven welke zone is aangeplempt om de huidige IJsselkade aan te leggen. In totaal zijn er 2,1 miljoen stenen in de kade verwerkt en is er 30.000 m3 grond gebruikt om de kade op te hogen. spelden en naalden, maar vooral heel veel munten: ca. 440 stuks. Het gros daarvan dateert uit de middeleeuwen. Het muntspectrum laat vooral veel kleingeld zien. Uit de dertiende eeuw zijn dit alleen gehalveerde penningen en halve penningen (obolen). De piek zit echter rond de late 15e eeuw. Ook hier werd vrijwel alleen kleingeld aangetroffen. In veel gevallen zijn dit naslagen van Gelderse munten, maar in kleinere nominaties. Gelre stond dit oogluikend toe of stimuleerde het zelfs, omdat kleingeld relatief duur was om te maken en je er verlies op maakte. Tenzij je wat sjoemelde met het zilvergehalte. Dit vuile werk werd overgelaten aan de naburige heerlijkheden zoals Anholt en's-Heerenbergh waar halve, kwart, achtste, zestiende en zelfs tweeëndertigste "groten" werden geslagen waarop een Gelderse tournooihelm met pauwenveren was afgebeeld. Opvallend is ook de hoeveelheid holpenningen die geslagen zijn van Zutphen tot in Torun. Dat zulke laagwaardige munten zo ver "reisden" is eigenlijk best opvallend. Munten uit bijzondere plaatsen komen uit o.a. Lund (nu Zweden, toen Deens), Emelward (op Schokland), Oost-Friesland, Alpen (bij Xanten) en Limburg a/d Lenne. Onder al deze munten bevinden zich opvallend veel exemplaren die nog nooit eerder beschreven zijn. De middeleeuwse munten zijn vooral gekoppeld aan de altaarstructuren. De jongere munten liggen willekeurig verspreid in de kerk en zijn waarschijnlijk in relatie tot de graven in de grond beland. IJSSELKADE De herinrichting van de IJsselkade is een meerjarenproject, waarbij in 2018 de eerste fase van de herinrichting is afgerond en de tweede fase werd voorbereid. In het kader van het project zijn er diverse begeleidingen uitgevoerd en een klein proefsleuvenproject. De begeleidingen hebben de funderingen van de Villa van Ketjen deels blootgelegd. Daarnaast zijn de oude IJsselkade uit 1858, de funderingen achter de Kattenhavenstuw en een stukje laat 16e eeuws vestingwerk in beeld gekomen. Tijdens de proefsleuven zijn eveneens oude kaderesten, pakhuisfunderingen, maar vooral veel dikke ophogingspakketten aangetroffen. Het onderzoek krijgt in 2019 een vervolg door het opgraven van de zone waar brede trappen naar de IJssel gerealiseerd gaan worden. Foto van een proefsleuf aan de IJsselkade met de IJsselbrug in de achtergrond. jr x? 53

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 53