ARCHEOLOGIE en een medaillon. Kunsthistorisch onderzoek toonde aan dat dit een voorstelling is van de Drievuldigheid (Drieëenheid). Onze figuur is God de Vader, terwijl links Jezus moet zijn afgebeeld en in het medaillon de Heilige Geest, voorgesteld als een duif. Met de vondst is deze altaarlocatie waarschijnlijk te koppelen aan het Drievuldigheids- of Godsgilde. Dit gilde is bekend uit archiefstukken en we weten ook dat ze een altaar hadden, maar tot nu toe niet waar. Het beeld moet vóór de Reformatie gesloopt zijn: het is immers verwerkt in een nieuw altaar, en nieuwe altaren werden na de Reformatie niet meer gebouwd. Mogelijk werd het beeld gesloopt als statement tijdens de Gelders-Habsburgse oorlog. Omdat God is afgebeeld met de regalia van de Bourgondisch- Habsburgse vorst waarmee Gelre op dat moment in oorlog was, is het beeld mogelijk vervangen door een neutrale voorstelling, waarschijnlijk uitgevoerd in hout. Overigens vormden de altaarkasten een fenomeen dat pas in de 15e-eeuw ontstond, daarvoor werd een altaartafel geplaatst voor een pijler waarop een voorstelling was geschilderd. Het fundament van het Godsaltaar is bewaard gebleven omdat het zich onder het latere burgemeestersgestoelte bevond. Daardoor zijn hier geen graven aangelegd. Van dit gestoelte werden de bakstenen poeren teruggevonden. Ook van andere banken werden resten teruggevonden: zoals van de banken rond de oude en nieuwe preekstoel, waarvan trouwens ook de bases werden opgegraven. De oude preekstoel dateerde al uit de middeleeuwen en werd ook na de Reformatie gebruikt. Tijdens het onderzoek werden niet alleen maar muren gedocumenteerd, er werden ook heel erg veel vondsten gedaan, vooral met behulp van metaaldetectoren en middels het zeven van de grondstort. Bij het zeven werd allerhande klein spul gevonden, zoals vele paternosterkralen (van been, git en barnsteen), een dobbelsteentje en een spelsteentje, een deel van een ivoren briséwaaier en een glazen stopje dat mogelijk een flesje Walburgisolie afsloot. Aardewerk werd amper gevonden. De weinige voorbeelden ervan omvatten echter wel interessante scherven, zoals laat-Romeins aardewerk, Badorfaardewerk, een scherf 14e-eeuwse Italiaanse maiolica arcaica en een deel van een pijpaarden heiligenbeeld. Ook werd een verzameling middeleeuws gebrandschilderd glas gevonden. Maar vooral werd er heel veel metaal gevonden. Daaronder een Romeinse riemtong, een handvol boekbeslagen, Deel van een laat 15e-eeuws beeld in Baumberger steen met God de Vader als Duitse keizer. Het werd teruggevonden in het fundament van een nieuw altaar. Reconstructie van het beeld met resp. Christus, de Heilige Geest en God de Vader. Het gaat waarschijnlijk om een deel van het altaar van het Drievuldigheidsgilde. 52

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 52