ARCHEOLOGIE Het sporenniveau vertegenwoordigt vier fasen: de vroege ijzertijd, de late middeleeuwen, de 18e eeuw (de naburige boerderij 't Eiland) en de periode van het zwembad (1963 2013). Daarnaast werd er een zeer bescheiden hoeveelheid mesolithisch vuursteen aangetroffen. Het aandeel van sporen uit de vroege ijzertijd is het hoogst. Het gaat om een viertal spiekers en een plattegrond van een boerderij (onvolledig). Daarnaast zijn er drie hoofdgroepen kuilen aangetroffen: een houts-koolrijke haardkuil die precies in het midden van de boerderijplattegrond ligt, diepe ronde kuilen met relatief weinig materiaal en een lichte vulling die als silokuilen geduid zijn, en ondiepe brede kuilen met een donkere humeuze vulling en veel aardewerk die mogelijk als latrinekuilen zijn gebruikt. De datering van het erf ligt in de eerste helft van de 8e eeuw voor Chr. Het geheel wekt de indruk één generatie gebruikt te zijn. Waarschijnlijk omdat het om een lager liggend terrein gaat, dat als tweede keus-vestigingsplaats werd beschouwd (de hoger liggende enken kennen doorgaans bewoningscontinuïteit in de late prehistorie). Het gaat om een vrij standaard nederzettingsterrein zonder bijzondere structuren of opzienbarende vondsten, maar door het relatief kortstondige gebruik geeft dit geïsoleerde erf wel een goed en gedetailleerd beeld van de indeling van een dergelijk erf. Bovendien vormt het een mooie aanvulling op de topografische kennis van laat--prehistorisch Zutphen. In combinatie met data uit eerder opgravingen ontstaat zo een steeds gedetailleerder beeld over de bewoningsgeschiedenis en bewoningsdynamiek rondom Zutphen en een beeld over de omvang van de bewoning op het platteland. Deze laatste lijkt in de late prehistorie vergelijkbaar te zijn met die in de late middeleeuwen. De enige structuur uit de late middeleeuwen is een 80 cm brede sloot die aan de westzijde voorzien is van een rij palen met een onderlinge afstand van 1,3 meter. Waarschijnlijk is dit een afrastering in de vorm van een vlechtwerkhek geweest. De laatste fase bestaat uit enkele kuilen met 18e-eeuws materiaal. Deze kuilen zijn waarschijnlijk te koppelen aan boerderij 't Eiland. Uit de vondsten en oudste kaarten kan worden geconcludeerd dat 't Eiland in de 18e eeuw is gesticht. Uiteraard werden er ook tal van zwembad-gerelateerde zaken gevonden zoals een blikje zonnebrandcrème, ijslepeltjes, lollystokjes, treklipjes van frisdrankblikjes en dergelijke. kuilen XVIII 0 mcstkuil silokuil mcstkuil icstkuil spieker pieker „ilok, mestkuil spieker Lcstkuil# silokuil huis spieker ME greppel Structuren uit de Vroege IJzertijd, middeleeuwen en 18e eeuw. De witte stukken zijn bassins en sleuven voor buizen die met het zwembad te maken hebben. Pot-rand uit de Vroege IJzertijd

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 50