INTERVIEW DIE VIKINGEN... r ...waren meer dan zeerovers! Hun rooftochten zijn niet te ontkennen, maar vaak zaten daar ook politieke motieven achter. Zo traden zij op als huurlingen voor rivaliserende Karolingische heersers of werden ze benoemd tot leenman van een gebied om andere Vikingen en vijanden buiten de deur te houden. Normandië is daarvan het beste voorbeeld, maar ook in het huidige Nederland zwaaide ooit een Viking de scepter. De pioniersgeest van de Vikingen is legendarisch. Via de Russische rivieren dreven zij handel met de Arabische wereld en Byzantium. Zodoende werden ze stichters van het koninkrijk Kiev, de kiem van het latere Rusland. Via Groenland waren zij de eerste 'ontdekkers' van Amerika, 500 jaar voor Columbus. Door verovering en handel steeg natuurlijk ook de welvaart in hun thuisgebieden. Maar hoe ontstond die expansiedrang? Waren de Vikingen thuis wel brave huisvaders? Daarover zullen twee toparcheologen uit Denemarken en Engeland vertellen tijdens het aanstaande Middeleeuwen Symposium. ook omdat Zutphen bij professionals goed bekend staat. En het helpt natuurlijk dat we elk jaar een universiteit als kennispartner hebben.' COLLEGE TOUR Hoewel het symposium nooit een publiekstrekker a la de Bokbierdag zal worden, brengt het toch elk jaar zo'n 150 mensen naar Zutphen. Vanwege het vijfjarig jubileum is het dit jaar zelfs een tweedaags evenement geworden. 'Ik wilde de liefhebbers graag nóg meer verdieping bieden.' Op donderdag 20 juni is er daarom een College Tour en op vrijdag het 'gewone' symposium. Inmiddels hebben zich zo'n vijftig mensen aangemeld voor de College Tour. 'Mensen die ook blijven slapen én eten in de stad. Het is eigenlijk een soort olievlek. Omdat het thema elk jaar anders is, komt er elk jaar ook een iets andere doelgroep. Het maakt dat veel professionals inmiddels bekend zijn met het symposium, maar óók met Zutphen. En eigenlijk i altijd iedereen na afloop enthousiast. Zo krijgt Zutphen er elk jaar weer nieuwe ambassadeurs bij.' MIDDELEEUWEN SYMPOSIUM Thema: Vikingen en Karolingers Geld, geweld en geopolitiek in het Noordzeegebied Donderdag 20 en vrijdag 21 juni www.middeleeuwen-symposium.nl 44

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 44