GROEN ERFGOED gebeurde op dezelfde wijze als in de tijd van Zocher: om het terrein kwam een gracht en de uitgegraven grond werd tezamen met extra aangevoerd zand gebruikt voor ophoging van het terrein. Het nieuwe gedeelte kreeg wel een andere inrichting. In plaats van verspreid over grafvelden, liggen de graven hier in grafperken keurig naast elkaar, goed bereikbaar via de paden zonder dat men tussen andere graven door moet lopen. Eind 1941 werd ook de noordelijke uitbreiding gerealiseerd. Een deel van dit terrein is de eerste jaren nog als volkstuintjes in gebruik, voordat het in 1943 bij de begraafplaats werd gevoegd. Een jaar later zou het nieuwe grafterrein al nodig zijn om de slachtoffers van het bombardement van 14 oktober te begraven. HEROPENING In de jaren '50 begon de Algemene begraafplaats vol te raken. Toen in 1958 de Oosterbegraafplaats aan de Voorsterallee is aangelegd, werd de Algemene begraafplaats aan de Warnsveldseweg gesloten. Er kwamen geen nieuwe graven bij, wel bijzettingen. De katholieke begraafplaats bleef nog open tot 1969. Er was nauwelijks sprake van onderhoud en beide begraafplaatsen raakten steeds meer in verval. In 1990 werd onder leiding van pastoor Jaspers het katholieke deel door vrijwilligers opgeknapt. Oude graven werden daarbij geruimd en in 1999 werd de katholieke begraafplaats heropend voor katholieke Zutphenaren. Het stenen poortgebouw dat door de zachte bodem ernstig was verzakt, kreeg in 2009 een nieuwe fundering en werd gerestaureerd. Vrijwilliger Joop Jansen die samen met zijn vrouw de beheerderswoning betrok, vormde tien jaar lang hét aanspreekpunt voor bezoekers. In 2010 kwam er via een bruggetje weer een verbinding met het Algemene deel tot stand. Zeven jaar later volgde de heropening van het algemene deel. Vanaf dat moment kwamen er ook hier nieuwe graven bij, vond er structureel onderhoud plaats én ging de begraafplaats weer leven. Rechtsboven: armenkastje voor de begafenis van protestante armen in het houten poortgebouw Rechts: monument voor levenloos geboren kinderen op de rooms-katholieke begraafplaats Bronnen: - J. Kreijenbroek en E. Cranen, Onder groene zoden: de geschiedenis van de Zutphense begraafplaatsen - Stadsarchief en Stedelijke Bibliotheek Zutphen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 40