VERDWENEN ERFGOED behoeve van de stadsuitbreiding de meeste vestingwerken en muren rondom de stad gesloopt. Wat nu nog rest zijn veel namen die verwijzen naar hoe het ooit is geweest, terwijl op verscheidene plekken in de straat afwijkende bestrating aangeeft waar ooit de stadsmuren hebben gelopen. Jan Willems bracht de verdwenen bouwwerken in zijn tekeningen weer tot leven. Hij tekende overigens ook andere Zutphense monumenten. Zo kon hij volgens Ria zijn belangstelling voor geschiedenis uitleven. 'Jan zei wel eens dat hij misschien liever geschiedenisleraar was geworden.' Zutphen was dan ook niet zijn enige inspiratiebron. Tijdens vakanties, vaak in Frankrijk, vond hij genoeg andere historische onderwerpen om te tekenen. 'Dan had hij zich van te voren al helemaal verdiept in de streek waar we naar toe gingen en wist hij precies wat hij wilde tekenen. Meestal maakte hij dan ter plekke foto's, die hij thuis ging uitwerken met potlood of pen.' Want Jan werkte nooit buiten. 'Dat vond hij onnodig interessant doen', aldus Ria. 'Hij had ook nooit de bedoeling om zijn werk aan het grote publiek te tonen, hij deed het voor zichzelf. Hij zei altijd: 'als iemand van mijn werk wil genieten moet ik eerst dood zijn, net als Van Gogh'.' IN DE MUSEUMWINKEL Toen Jan op 59-jarige leeftijd overleed, liet hij een grote verzameling potlood- en pentekeningen na. Sommige van die tekeningen waren cadeautjes voor andere mensen, maar het grootste deel lag op zolder bij Ria thuis. 'Ik had na Jans overlijden wel het idee dat ik iets met die tekeningen moest doen, maar ik werd pas echt wakker toen ik een keer in het Zutphense museum kwam en daar ontdekte dat er nauwelijks iets te zien was van de verdwenen stadspoorten. Ik ben in het museum gaan praten en heb daar Jans werk laten zien. Hij had natuurlijk veel meer van Zutphen getekend, maar het idee ontstond om van alle door Jan getekende stadspoorten ansichtkaarten te laten maken. Die zou de museumwinkel dan als set aan bezoekers kunnen verkopen. Een drukkerij in de Nieuwstad drukte de kaarten en sinds vorig jaar zomer zijn ze in de museumwinkel te koop. Dit gun ik Jan heel erg en natuurlijk ook het publiek', zegt Ria, 'Jan was altijd heel bescheiden, bijna niemand wist dat hij deze mooie dingen maakte.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 33