VERDWENEN ERFGOED Jan Willemsen en enkele van zijn tekeningen. Als kleine jongen al kon de Nijmeegse Jan Willemsen verbazend goed tekenen. En later op de kweekschool in Arnhem kreeg hij van zijn tekenleraar zelfs te horen dat die de jonge student tot zijn spijt niet veel meer te leren had op kunstzinnig gebied: Jan was een natuurtalent. Maar daar heeft hij nooit mee te koop gelopen, vertelt echtgenote Ria (71) over haar in 2006 overleden echtgenoot. Jan en Ria leerden elkaar kennen toen ze beiden 15 jaar oud waren. Jan ging naar de hbs in Arnhem en Ria naar Schoevers in haar woonplaats Nijmegen. Toen ze 22 jaar waren besloten ze te trouwen omdat ze dan voor een huurhuis in aanmerking kwamen. Jan vond een baan als leraar in Vlaardingen en ze verhuisden. Ria ging vervolgens aan de slag bij Verolme. WAT ER NIET MEER WAS Toch was Vlaardingen niet de stad waar het echtpaar zou blijven wonen. Ria: 'De Achterhoek, de omgeving van Zutphen met zijn rust en rivier trokken ons.' Toen Jan een baan in Zutphen kon krijgen, verhuisden ze opnieuw. Een van de eerste dingen die Jan deed, was een oude plattegrond van Zutphen aanschaffen. 'Jan was altijd al heel erg geïnteresseerd in geschiedenis en op die kaart zag hij pas goed hoeveel historische plekken er waren in Zutphen.' Hier kon hij zijn tekentalent volop ontplooien. Ria: 'Maar Jan was vooral geïnteresseerd in wat er niet meer was, zoals de talrijke stadspoorten die waren verdwenen.' BERKELPOORTEN Als vestingstad had Zutphen ooit een groot aantal poorten en verdedigingswerken. Sinds het ontstaan van de stad als vesting in de dertiende eeuw werden poorten versterkt, vergroot of vervangen. Zo stamden de oudste binnenpoorten uit de vroege middeleeuwen en waren ze opgenomen in de eerste ommuring van de oude stad. Nadat de grafelijke nederzetting aan de overkant van de Berkel - de Nieuwstad - bestuurlijk bij de oude binnenstad werd getrokken, ontstond de behoefte aan een nieuwe stenen ommuring rond de beide stadsdelen met twee waterpoorten, want de Berkel stroomde de stad in en moest er ook weer uit. Jan tekende een van die Berkelpoorten zoals die er omstreeks 1750 uit moet hebben gezien. De eeuw daarvoor had Zutphen een nieuwe versterking van aarden wallen, brede grachten en nieuwe buitenpoorten gekregen, zoals de Laerbuitenpoorte en de Spittaelbuitenpoorte (beide door Jan getekend volgens de situatie van omstreeks 1875). BOUWWERKEN TOT LEVEN Voordat Jan aan zo'n tekening begon, maakte hij foto's en zat soms hele dagen in het Zutphense archief om onderzoek te doen naar de al dan niet verdwenen bouwwerken. Maar het waren toch vooral de verdwenen stadspoorten die zijn belangstelling trokken. Aan het einde van de negentiende eeuw werd de vesting Zutphen opgeheven en werden ten 32

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 32