twee panden. Een woonhuis op nummer 42 én een voormalig pakhuis op nummer 40. Het huis op nummer 42 is het oudst en werd in 1889 gebouwd door Gerrit Booy die er een kruideniersbedrijf had. Oorspronkelijk was het een hoog herenhuis met een laag schuurtje er rechts naast. Een aantal jaren later, in 1893, liet Gerrit Booy het schuurtje verbouwen tot een hoog pakhuis. Rond 1908-1912 werden beide panden verkocht aan Berend Heijink. Heijink begint dan op de bovenverdieping van het pakhuis sigarenfabriek De Drie Gebroeders. Helaas is de fabriek geen lang leven beschoren. In 1913 slaat het noodlot toe en brandt het bovenste deel van het hoge herenhuis af. Dat betekent ook het einde van de sigarenfabriek. Berend Heijink verhuist naar Dieren en begint daar onder de naam Esperanto een nieuwe sigarenfabriek. Hoewel het pakhuis, waar de fabriek gehuisvest was, er nog precies zo Linksboven: in de grote woonkeuken hangt een levensgrote afbeelding van de familie Scharrenberg voor hun winkel Boven: Rechtsboven: doorkijkje vanuit de keuken op nr. 42 naar de woonkamer op nr. 40 Rechts: het vooraanzicht van nr. 42 vanaf de Rijksstraatweg met de uit 1914 daterende gevel en rechts ervan, terugliggend, de entree van nr. 40, het voormalig pakhuis staat, herinnert niets meer aan deze periode. Dankzij de houten balken, de vorm van de ramen en de ijzeren kozijnen is de sfeer van toen echter wél behouden gebleven. TEGELPLATEAU BIJ VAN BEEK In het Stedelijk Museum van Zutphen hangt nog een tegelplateau van sigarenfabriek De Drie Gebroeders. Harold: 'Het tableau hing in een hotel aan de Turfstraat 33, samen met nog een aantal andere tableaus. Deze zijn vermoedelijk destijds door de toeleveranciers geschonken aan het hotel. Het hotel is later overgenomen door D. van Beek, die er een banketbakkerij begon. Er is nog een foto bekend waarop het tableau van De Drie Gebroeders te zien is in de bakkerij. Hoe het tegeltableau van sigarenfabriek De Drie Gebroeders uiteindelijk in het museum terecht is gekomen is niet bekend, maar het hangt er tot op de dag van vandaag.' 26

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 26