OORKONDE UIT 1346 THEMAJAAR HANZE Al in de veertiende eeuw garandeerde de Deense koning de rechten van Zutphen op de jaarmarkt van Skanör. Daar hadden zij hun eigen vitte (een handelsfactorij die beschermd is door de Deense Koning) in de buurt van Kampen. Later kregen zij deze rechten ook op het eiland Amagar en in Dragor. Vooral die laatste stad was van groot belang, aangezien Dragor een aanlegplaats voor de handel was en beschikte over verschillende handelsprivileges. De stad ontwikkelde zich tot een drukke ontmoetingsplek voor Hanzekooplieden. Op de foto de oorkonde van Koning Waldemar van Denemarken, gedateerd op 10 oktober 1346, waarmee hij officieel de vitte bij Dragor aan de burgers van Zutphen geeft. DEVENTER VERSUS ZUTPHEN i"T, "m t"-• ifea—aa— B&p Tv OP ^f-1 3T--*8> Zutphen was, samen met Deventer, Zwolle, Kampen en Doesburg, een zogenaamde principaalstad aan de IJssel. Dat houdt in dat Zutphen andere steden vertegenwoordigde op de jaarlijkse Hanzedag. Doetinchem, Groenlo, Lochem en Emmerik waren als 'dochtersteden' afhankelijk van Zutphen. De plaats die een principaalstad innam in de Hanze, blijkt onder andere uit de zetel die de stad had tijdens de Hanzedag. Deventer bijvoorbeeld zat op de negende plek van Lübeck, voor Zutphen. Zutphen bleef de Hanze lang trouw, langer dan andere steden zoals Kampen, Nijmegen en Arnhem. Dit was noodgedwongen. Deventer bleef immers ook lang bij de Hanze en deze steden konden wederzijds het risico niet lopen dat één van beide steden de privileges van de Hanze genoot en de andere stad niet. Daarvoor leken de steden te veel op elkaar en waren zij te veel van elkaar afhankelijk. Ondanks die afhankelijkheid maakten Deventer en Zutphen het elkaar erg moeilijk. Zo staken ze elkaars bruggen in brand, blokkeerden voor elkaar het transport en gijzelden burgers uit de andere stad. De Hanze bracht aangesloten steden een ongekende rijkdom. Het zorgde voor een 'gouden eeuw' voor het oosten van de Lage Landen. Vandaag de dag zie je nog de welvaart terug die de Hanze bracht in Zutphen, voornamelijk in de indrukwekkende gebouwen, pakhuizen, koopmanshuizen en kerken in de binnenstad. Ook de houthaven, de Berkelkade en andere havens laten zien dat het bedrijvig geweest moet zijn in Zutphen. Zutphen groeide dankzij de Hanze uit van een kleine, agrarische gemeenschap tot een machtige stad met stadsmuur en stadspoorten. 2019 THEMAJAAR HANZE De Hanzetijd spreekt anno 2019 nog steeds enorm tot de verbeelding. Vergelijkingen met moderne samenwerkingsverbanden als de EU komen veelal aan de orde. De Hanzesteden aan de IJssel verkopen zichzelf tegenwoordig nog steeds graag als 'Hanzestad', immers herinnert de Hanze aan welvaart, avontuur en samenwerking. Zutphen is hierop geen uitzondering. Zutphen zou geen 'torenstad' zijn zonder de welvaart die de Hanze bracht. Daarom is het in 2019 tijd om de beleving van de Hanze onder inwoners en toeristen te versterken. Het Erfgoedcentrum Zutphen (de archeologische dienst, monumentenzorg, musea Zutphen en Regionaal Archief Zutphen) werkt met themajaren en heeft 2019 uitgeroepen tot Hanzejaar. Centraal staat de bouw van de maquette van Zutphen in 1485 door bouwkundige Constant Willems. Het project neemt drie jaar in beslag, maar op www.zutphen1485.nl zijn de delen die af zijn nu al te zien. Daarnaast is 2019 het jaar waarin een duurzame expositie over de Hanze en de bloei van Zutphen van de twaalfde tot de zestiende eeuw in de Bourgonjetoren wordt ontwikkeld. En, de toren wordt gerestaureerd. In de zomerperiode wordt in de Burgerzaal een tijdelijke expositie ingericht. Ontmoet Albert op de Korenmarkt, een Hanzekoopman die meer zal vertellen over de Hanze. Meer info: www.erfgoedcentrumzutphen.nl/ontdekken 23

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 23