390 BOUTIQUEHOTEL IN BROEDERENKLOOSTER ACTUEEL GENEALOGIE VOOR BEGINNERS middeleeuwse kastelen en adellijke huizen stonden er ooit in Gelderland. Nu zijn er nog 170. NA ZUTPHENKUNDE NU OOK GELREKUNDE De steigers staan inmiddels bij het Broederenklooster. Als alles gaat zoals gepland, opent in het voorjaar van 2020 een Boutiquehotel hier zijn deuren. Eerder dit jaar ontving de nieuwe eigenaar, Anton de Lange, de sleutel van het Broederenklooster uit handen van wethouder Laura Werger. Daarmee kreeg het klooster na 425 jaar weer een nieuwe eigenaar. Het Broederenklooster is bijzonder cultureel erfgoed en heeft heel verschillende functies gehad. Het begon 750 jaar geleden als grafelijke residentie en in 1293 werd het dominicanerklooster gesticht in de gebouwen. Tijdens de reformatie, 425 jaar geleden, was het klooster gesloten en kwamen de gebouwen in handen van de stad. Daarna huisde onder meer het Stedelijk Museum in het gebouw en heel kort nog de bibliotheek. In 2017 verkocht de gemeente Zutphen het voormalige klooster al aan de heer De Lange, die ook eigenaar is van landgoed Groot Engelenburg in Brummen. Met de verkoop was een bedrag gemoeid van 950.000 euro. Het hotel krijgt naar verwachting 15 a 20 kamers in het hogere marktsegment, een grand-café/restaurant en een terras in de kloostertuin van de Rosmolensteeg. Voor iedereen die met voorouderonderzoek begint, kan een beginnerscursus genealogie een uitkomst zijn. Elk najaar verzorgt de Nederlandse Genealogische Vereniging deze cursus bij het Regionaal Archief Zutphen. De volgende start op 31 oktober. In vier middagen leren de deelnemers alles wat een beginnend onderzoeker moet weten om van start te gaan met de eigen familiegeschiedenis. De docent, de heer J. Grimmelikhuizen, vertelt bijvoorbeeld over bevolkingsregisters, doop-, trouw- en begraafboeken. De lessen zijn op vier donderdagmiddagen: 31 oktober, 7, 14 en 21 november. De bijeenkomsten zijn steeds van 13.30 tot 16.00 uur. Deelname kost 25 euro per persoon (22,50 euro voor leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging). Aanmelden en meer informatie bij b.vansligtenhorst@zutphen.nl. Naast de cursus Zutphenkunde biedt het Cultuur Historisch Platform Zutphen nu ook de cursus Gelrekunde aan. Dit voorjaar zijn de eerste deelnemers gestart. De tweede editie is komend najaar en start op 31 oktober. Tijdens de traditionele vaderlandse geschiedenisles op school, leren we weinig tot niets over het roemruchte hertogdom Gelre (1339 - 1795). En dat terwijl Gelderland eeuwenlang een zelfstandig en succesvol vorstendom in het hart van Europa was. Zo was de Hanze al een bloeiend samenwerkingsverband toen de VOC nog lang niet bestond. Bij Gelrekunde staat Gelderland juist een keer centraal. De cursus wordt gegeven tijdens vier avonden waarbij een reis door het verdwenen vorstendom Gelderland wordt gemaakt. In 2020 worden ook weer twee cursussen gegeven. www.cultuurplatformzutphen.nl 13

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 13