BIJZONDERE INDELING Kerkhof 8 heeft een bijzondere indeling. Deels ontstaan omdat het achterhuis er later is bijgebouwd. Na de entree aan 't Kerkhof volgt via een trapje naar boven een lange gang. Op deze bel-etage bevindt zich de woonkamer met fabuleus uitzicht op 's Gravenhof en de Walburgiskerk en daarachter de bescheiden keuken. Aan het einde van de lange gang is er weer een trapje naar beneden en dan kom je via een tussenruimte, vermoedelijk ook later bijgebouwd, in de tuinkamer. Ook is er een deur die leidt naar een binnenplaatsje, grenzend aan de stadsmuur. Dit plaatsje deelt Gillis de Jager met zijn buren op Kerkhof 10. Een deur in de stadsmuur leidt vervolgens naar de tuinen. Gillis: 'Elk huis heeft een eigen tuintje, grenzend aan De Bleek. De tuin is een heerlijke plek. Ik zit er ook heel regelmatig. Vorige week ben ik echter buitengesloten omdat de deur in de muur op slot was gedaan. Nu hebben we een codesysteem met wasknijpers zodat we van elkaar kunnen zien of we in de tuin zijn of niet.' VERZAMELAAR Op de bovenverdieping heeft Gillis aan de voorkant een grote werkkamer. Een groot houten bureau met daarop een computer biedt een imposante werkplek. Ook weer met dat mooie uitzicht op 's Gravenhof en de Walburgiskerk. 'Ik zit hier dagelijks te werken en heb er niet altijd meer erg in hoe fantastisch deze plek is. Maar dat is het natuurlijk wel degelijk.' Gillis is een verzamelaar en houdt van spullen met een verhaal. Ook lezen is een grote liefhebberij van hem. 'Ik probeer wel boeken weg te doen, maar er komen ook steeds weer nieuwe bij.' EEN EXTRA JASJE Kerkhof 8 en 10 werden in 1977 aangekocht door het Wijnhuisfonds. Beide huizen verkeerden toen in erbarmelijke staat. De kappen zijn vervangen en enkele binnenmuren zijn destijds weggebroken. Gillis: 'Je moet er wel gevoel voor hebben om in een monumentaal pand te wonen. Het kan er behoorlijk tochten, dus in de koude maanden doe ik vaak een extra jasje aan of een sjaal om. Dat heb ik er graag voor over. Ik ben heel tevreden met mijn huis, maar bij de restauratie in 1977 zijn er keuzes gemaakt die nu misschien niet meer gemaakt zouden worden. Binnen is het eigenlijk heel strak getrokken, terwijl er ook ooit een schouw in heeft gezeten en paneeldeuren. Maar ik begrijp dat soort keuzes hoor. Middelen zijn nu eenmaal niet onbeperkt. Bovenal is het natuurlijk prachtig dat het Wijnhuisfonds deze huizen heeft weten te behouden voor de stad.' 11

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2019 | | pagina 11