Linksonder: op de zolder bleken de meeste vloerplanken verrot of lagen los. Onder: 'liever een opknapper dan een flatje', aldus eigenaar Teun Dinkla. Rechtsboven: het hout uit de kapconstructie blijkt uit de 16e eeuw. Rechtsonder: de oude dakpannen van vóór 1700 zijn vervangen door exemplaren uit de jaren dertig. Daarnaast: door de zelfgemaakte nis is de oude muur zichtbaar. de slag. Na vler weken was de klus geklaard. Ongeveer 150 oude geglazuurde pannen - die in de beste staat verkeerden - bewaarde hij; die liggen nu in de kelder, om iemand anders blij mee te maken. In het dak plaatste hij twee nieuwe dakramen, met dubbel glas en een zwart gespoten aluminiumbalk in het midden, zoals dakramen er vroeger uitzagen. De ramen komen uit Polen en passen qua stijl uitstekend bij het oude pand; wie niet beter weet, ziet twee oude gietijzeren dakramen. De zolder heeft inmiddels een paar geheimen prijsgegeven. De grootste verrassing was dat het hout van een van de zolderbalken uit 1539 stamt, wat een indicatie geeft van de mogelijke ouderdom van het pand. Dinkla stelde op advies van bouwhistoricus Jeroen Krijnen twee houtmonsters uit de kapconstructie beschikbaar die voor onderzoek naar een laboratorium in Duitsland zijn gestuurd. Daar bleek uit het jaarringenonderzoek dat het hout afkomstig is van een boom die in het najaar van 1539 is gekapt. Dinkla vraagt zich nu ook af hoe zijn huis er rond 1600 heeft uitgezien. Hij bestudeerde oude bouwtekeningen en combineerde details, maar een duidelijk beeld heeft hij nog niet. Het is een puzzel die stap voor stap opgelost moet worden, maar dat vindt Dinkla leuk. TIJDCAPSULE Hij vermoedt dat zijn huis vroeger een twee-onder-een- kapwoning is geweest. Maar was dat met het huidige huis op nummer 72 of met dat op 68? Ter hoogte van zijn dak is te zien dat de aangrenzende muur van nr. 72 is gemaakt van kloostermoppen. Aan de andere kant (nr. 68) is op zolder in een door hemzelf gemaakte nis te zien dat er kleinere stenen zijn gebruikt, waarschijnlijk voor een tussenmuur. Dinkla denkt daarom dat zijn huis vroeger een dubbel vormde met nr. 68, en niet doorliep in nr. 72. Dat is ook logischer, omdat de muur met kloostermoppen dikker is en mogelijk een buitenmuur is geweest. Maar zeker weten doet niemand het, want ook de oorspronkelijke daken van toen zijn veranderd. 'Het is een beetje frustrerend dat je waarschijnlijk nooit te weten zult komen hoe het vroeger was', zegt hij. Om bewoners in de verre toekomst een beetje tevredener te stellen, heeft hij daarom onder de vloer van de zolder een 'tijdcapsule' gelegd met daarin informatie over het pand. SYSTEEMPLAFOND Dinkla begint binnenkort met het isoleren van de zolder, want hij wil niet in de kou zitten of een hoge energierekening 65

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 65